Další obří průšvih výrobce herbicidu Roundup. Prohraný soud v USA ho může stát miliardy | info.cz

Články odjinud

Další obří průšvih výrobce herbicidu Roundup. Prohraný soud v USA ho může stát miliardy

V Česku se ho používají stovky tisíc litrů ročně, podle amerických soudců ale způsobuje rakovinu. Výrobce známého herbicidu Roundup prohrál už druhý soud během roku, vůbec poprvé na federální úrovni. Stovky dalších nemocných čekají na zahájení svých procesů, které mohou německý agrochemický gigant Bayer připravit o miliardy.

Zatímco Evropská unie prodloužila v roce 2017 licenci na používání glyfosátu na dalších pět let, ve Spojených státech se nad výrobcem herbicidu Roundup, jenž je na něm založen, stahují mračna. Porota amerického federálního soudu totiž v úterý jednomyslně došla k závěru, že Roundup byl „zásadním faktorem“ při spuštění rakoviny Kaliforňana Edwina Hardemana.

„Jsme velmi spokojení,“ řekla novinářům Jennifer Moorová, advokátka sedmdesátníka Hardemana, jenž používal Roundup dlouhých 25 let.

Úterním verdiktem soudu ale proces ještě nekončí, jen se uzavřela jeho první část, v níž soudci zkoumali vědecké důkazy a posuzovali tvrzení, zda může herbicid způsobovat rakovinu. Dnes začíná jeho druhá fáze, která by měla určit zodpovědnost výrobce – tím je firma Monsanto vlastněná německým agrochemickým gigantem Bayer. Rozdělení procesu na dvě části si vyžádalo Monsanto.

Americký souboj Davida proti Goliášovi

„Jsme zklamaní rozhodnutím poroty, ale nadále pevně věříme tomu, že věda potvrdí, že herbicidy na bázi glyfosátu rakovinu nezpůsobují,“ prohlásil mluvčí Monsanta. Pro jeho firmu – a tedy i jejího německého vlastníka – může mít konečný verdikt zdrcující účinky. U soudu v kalifornském San Francisku čeká dalších sedm stovek podobných případů a Bayer informoval, že už v USA čelí 11 tisícům žalob.

Úterní rozsudek byl prvním na federální úrovni, už vloni v srpnu byla ale firma Monsanto odsouzena k rekordnímu odškodnému ve výši 289 milionů dolarů (přes 6,4 miliardy korun) pro zahradníka Dwayna Lee Johnsona. Média tehdy mluvila o vítězství Davida nad Goliášem. I tento 46letý muž onemocněl rakovinou, za níž byl podle soudců prostředek Roundup, jehož riziko Monsanto tajilo. Proti verdiktu se však koncern Bayer odvolal a dosáhl snížení částky na 78,5 milionů dolarů.

Postoj států EU změnil americký soud i kauza Monsanto papers

Český europoslanec Pavel Poc, který v roce 2017 navrhl europarlamentní rezoluci o úplném zákazu neprofesionálního použití této látky (její text najdete zde) si myslí, že výrok amerického soudu by mohl mít vliv i na dění v Evropě: „Postoj členských států do jisté míry změnil už první soud, zejména pak kauza Monsanto papers (uniklé dokumenty firmy Monsanto, pozn. red.). Během jednání zvláštního výboru, který Evropský parlament zřídil pro otázky autorizace pesticidů, vystoupili také zástupci americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA). Bylo zajímavé sledovat, jak je jejich stanovisko, pokud jde o bezpečnost glyfosátu, opatrné a alibistické. Na úrovni EU jde především o změnu postoje Evropského úřadu pro bezpečnost potravin a Evropské komise. A zde samozřejmě verdikt amerického federálního soudu pomůže velmi významně.“

Při unijním rozhodování o tom, zda dát výrobcům licenci na dalších pět let, sehrál podle Poce velkou roli lobbing ze strany výrobce. „Držitelé licencí na glyfosát občas mají sklon používat poměrně nevybíravé metody nátlaku,“ řekl INFO.cz.

V případě Kaliforňana Edwina Hardemana přitom některé okolnosti Monsantu nahrávaly – zvláště pokročilý věk muže, stejně jako fakt, že v minulosti onemocněl žloutenkou, která může být také faktorem přispívajícím ke specifickému druhu rakoviny, jíž onemocněl. Muž, jehož pokožka přišla hned několikrát do styku s chemikálií, zažaloval Monsanto v roce 2015.

Den před vynesením verdiktu vyšla vědecká studie, která se sice podle obžaloby do verdiktu poroty nepromítla, v budoucnu ale může Monsantu uškodit – vědci dospěli na základě sledování 300 tisíc zemědělců k názoru, že používání Roundupu mírně zvyšuje riziko rakoviny, kterou pan Hardeman trpí. Konkrétně jde o nemoc mízních uzlin zvanou Non-Hodgkinův lymfom.

Češi postoj ke glyfosátu zmírnili

V Česku sice ministerstvo zemědělství původně mluvilo o plošném zákazu glyfosátu, nakonec ho ale po tlaku farmářů ministr Miroslav Toman zmírnil pouze na zákaz na dosoušení před sklizní obilnin a řepky. Jednotlivci tak mohou na svých zahradách herbicid dál používat bez omezení, navzdory tomu, že se stopy glyfosátu našly v Evropě v řadě potravin, jako je med, pivo nebo snídaňové cereálie.

Čeští zemědělci ale tvrdí, že nemají ke glyfosátu alternativu a že by jim jeho zákazem výrazně vzrostly náklady. Jen v roce 2017 se ho v zemi podle ministerstva zemědělství použilo celkem 750 tisíc litrů.

Názory na glyfosát se mezi vědci liší. Zatímco Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny ji označila za pravděpodobně karcinogenní, Evropský úřad pro bezpečnost potravin a také Evropská agentura pro chemické látky, jejichž stanovisky se řídí Evropská komise, považují tuto chemikálii za bezpečnou.

Europoslanec Poc upozorňuje i na další riziko spojené s touto látkou: „Stále se mluví pouze o rakovině. Jenže glyfosát má také antibiotické účinky, takže negativně ovlivňuje půdu, protože nepříznivě působí na půdní bakterie. To vidím jako minimálně stejně nebezpečné.“

Monsanto vyvinulo glyfosát v sedmdesátých letech a herbicid se nyní používá ve 160 státech světa. Americké úřady ho mají za bezpečný, pokud se používá podle návodu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud