Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další otřes v Bílém domě. Trumpovi utekl hlavní obhájce v kauze ovlivňování voleb Rusy

Další otřes v Bílém domě. Trumpovi utekl hlavní obhájce v kauze ovlivňování voleb Rusy

Donald Trump přišel o svého hlavního obhájce v kauze ruských zásahů do předvolební kampaně v roce 2016. Uvedla to BBC s odkazem na americká média. Advokátovi Johnu Dowdovi podle nich došla trpělivost s tím, že mu Trump nenaslouchá. Další zdroje uvádějí, že Trump naopak Dowda odstavil kvůli ztrátě důvěry v jeho schopnosti oponovat zvláštnímu vyšetřovateli kauzy Robertu Muellerovi. V každém případě se jedná o další dramatickou změnu na důležité pozici v Trumpově nejbližším okolí.

John Dowd byl v čele Trumpova právního týmu od loňského léta, kdy vystřídal Trumpův dřívější advokát v případ Marc Kasowitz. Podle deníku New York Times odchod již několikrát zvažoval, údajně vždy s poukazem na to, že si Trump dělá, co chce, a nedbá na jeho rady. To teď má být i důvodem skutečného odchodu.

Trumpovo přehlížení a ignorování názorů jeho poradců je veřejným tajemstvím. Naposledy se to dle amerických médií ukázalo tento týden, kdy Trump po telefonu blahopřál Vladimirovi Putinovi ke znovuzvolení, ačkoli mu v podkladech velkým písmem stála leželo stručné doporučení "NEGRATULOVAT".

Americká média připomínají, že Trump v posledních dnech stupňoval slovní útoky na zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, jehož komise zásahy do předvolebního dění v USA vyšetřuje. Dowd s dalšími právníky Trumpovi naopak doporučovali, aby s Muellerem spolupracoval. Podobně se rozcházeli i v tom, zda by se měl Trump s vyšetřovatelem soukromě sejít, což podle obhájců nebyl dobrý nápad. Trump na něm dle NYT naopak trval.

Objevovaly se dokonce zprávy o tom, že Trump plánuje Muellerovo odvolání. To ale jeho jiný právník v minulosti opakovaně popíral.

Trump je s odchodem obhájce údajně spokojený, jelikož u něj rostla nespokojenost s Dowdovou prací. 

Otázkou teď zůstává, co to znamená pro další vyšetřování Trumpovy ruské aféry, respektive pro prezidentovu strategii v celé kauze, která byla v posledních měsících stále víc agresivnější vůči Muellerovi.

Trump i nadále trvá na tom, že jeho tým v době předvolební kampaně s Ruskem nijak nespolupracoval a nepodílel se na ovlivňování voličů. Později se ale ukázalo, že část jeho poradců se před listopadovým hlasováním sešla s tejdejším ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem a mluvila s ním o možném zrušení protiruských sankcí. Jedním z nich byl Trumpův exporadce pro bezpečnost Michael Flynn, který už přiznal, že ohledně schůzky lhal viceprezidentu Miku Pencovi i FBI. S vyšetřovateli nyní spolupracuje a je otázkou, co dalšího prozradí. 

Ze lži už FBI usvědčila i bývalého prezdientova zahraničně politického poradce George Papadopoulose. Obviněni byli také šéf Trumpovy předvolební kampaně Paul Manafort a jeho spolupracovník Rick Gates. Proti Trumpovi ale dosud žádné oficiální obvinění nepadlo.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867