Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další otřes v Bílém domě. Trumpovi utekl hlavní obhájce v kauze ovlivňování voleb Rusy

Další otřes v Bílém domě. Trumpovi utekl hlavní obhájce v kauze ovlivňování voleb Rusy

Donald Trump přišel o svého hlavního obhájce v kauze ruských zásahů do předvolební kampaně v roce 2016. Uvedla to BBC s odkazem na americká média. Advokátovi Johnu Dowdovi podle nich došla trpělivost s tím, že mu Trump nenaslouchá. Další zdroje uvádějí, že Trump naopak Dowda odstavil kvůli ztrátě důvěry v jeho schopnosti oponovat zvláštnímu vyšetřovateli kauzy Robertu Muellerovi. V každém případě se jedná o další dramatickou změnu na důležité pozici v Trumpově nejbližším okolí.

John Dowd byl v čele Trumpova právního týmu od loňského léta, kdy vystřídal Trumpův dřívější advokát v případ Marc Kasowitz. Podle deníku New York Times odchod již několikrát zvažoval, údajně vždy s poukazem na to, že si Trump dělá, co chce, a nedbá na jeho rady. To teď má být i důvodem skutečného odchodu.

Trumpovo přehlížení a ignorování názorů jeho poradců je veřejným tajemstvím. Naposledy se to dle amerických médií ukázalo tento týden, kdy Trump po telefonu blahopřál Vladimirovi Putinovi ke znovuzvolení, ačkoli mu v podkladech velkým písmem stála leželo stručné doporučení "NEGRATULOVAT".

Americká média připomínají, že Trump v posledních dnech stupňoval slovní útoky na zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, jehož komise zásahy do předvolebního dění v USA vyšetřuje. Dowd s dalšími právníky Trumpovi naopak doporučovali, aby s Muellerem spolupracoval. Podobně se rozcházeli i v tom, zda by se měl Trump s vyšetřovatelem soukromě sejít, což podle obhájců nebyl dobrý nápad. Trump na něm dle NYT naopak trval.

Objevovaly se dokonce zprávy o tom, že Trump plánuje Muellerovo odvolání. To ale jeho jiný právník v minulosti opakovaně popíral.

Trump je s odchodem obhájce údajně spokojený, jelikož u něj rostla nespokojenost s Dowdovou prací. 

Otázkou teď zůstává, co to znamená pro další vyšetřování Trumpovy ruské aféry, respektive pro prezidentovu strategii v celé kauze, která byla v posledních měsících stále víc agresivnější vůči Muellerovi.

Trump i nadále trvá na tom, že jeho tým v době předvolební kampaně s Ruskem nijak nespolupracoval a nepodílel se na ovlivňování voličů. Později se ale ukázalo, že část jeho poradců se před listopadovým hlasováním sešla s tejdejším ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem a mluvila s ním o možném zrušení protiruských sankcí. Jedním z nich byl Trumpův exporadce pro bezpečnost Michael Flynn, který už přiznal, že ohledně schůzky lhal viceprezidentu Miku Pencovi i FBI. S vyšetřovateli nyní spolupracuje a je otázkou, co dalšího prozradí. 

Ze lži už FBI usvědčila i bývalého prezdientova zahraničně politického poradce George Papadopoulose. Obviněni byli také šéf Trumpovy předvolební kampaně Paul Manafort a jeho spolupracovník Rick Gates. Proti Trumpovi ale dosud žádné oficiální obvinění nepadlo.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1