Další personální změna v Trumpově vládě? Prezident není spokojen s prací ministryně vnitřní bezpečnosti | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další personální změna v Trumpově vládě? Prezident není spokojen s prací ministryně vnitřní bezpečnosti

Další personální změna v Trumpově vládě? Prezident není spokojen s prací ministryně vnitřní bezpečnosti

Série personálních změn ve vedení amerických úřadů může mít brzy další pokračování. Ministryně vnitřní bezpečnosti Kirstjen Nielsenová se ocitla ve velmi nejisté pozici poté, co její práci tento týden ostře kritizoval prezident Donald Trump. Podle listu The New York Times (NYT) připravila ministryně text své rezignace, nepodala ji však. Úřad informace o chystaném odchodu odmítl.

Trump se podle zdrojů NYT ostře obořil na Nielsenovou během středečního zasedání vlády kvůli neklesajícímu počtu migrantů, kteří nelegálně překračují americkou hranici s Mexikem. „Proč nemáme řešení? Jak to, že se to stále děje?“ ptal se prezident ministryně během kritického vystoupení, které podle NYT trvalo více než půl hodiny.

Pro Trumpa bylo omezení počtu přistěhovalců přicházejících z Latinské Ameriky klíčovým předvolebním tématem. Počty lidí mířících do USA bez potřebných dokladů po jeho vstupu do úřadu sice zprvu poklesly, letos však opět rostou a v obou posledních měsících překročil počet lidí zadržených po přechodu mexické hranice 50 tisíc.

Trumpovu nespokojenost zesiluje fakt, že zatím nedokázal v Kongresu prosadit uvolnění financí na stavbu hraniční zdi, s níž nesouhlasí demokraté ani část jeho republikánů. Nielsenová, která dříve sloužila jako zástupkyně personálního šéfa Bílého domu, podle newyorského deníku po prezidentově kritice přichystala svou okamžitou rezignaci, následně si to však rozmyslela.

„Prezident je oprávněně frustrován, že existující slabá místa a neschopnost Kongresu jednat této vládě znemožňují plně zabezpečit hranice a chránit Američany. Já jeho frustraci sdílím,“ uvedla ministryně v prohlášení reagujícím na Trumpovo vystoupení. Její úřad však zároveň odmítl informace o tom, že by se chystala odstoupit.

Nielsenová je v čele úřadu od prosince, kdy se stala nástupkyní bývalého ministra Johna Kellyho, kterého si Trump vybral za personálního šéfa svého úřadu. Trumpova nespokojenost s prací ministrů či vedoucích představitelů prezidentského úřadu již vedla k nezvykle dlouhé řadě personálních změn. Mezi ty poslední patří nástup někdejšího šéfa CIA Mika Pompea do čela ministerstva zahraničí. Ve vedení tajné služby jej má podle Trumpových představ vystřídat někdejší zástupkyně Gina Haspelová, jejíž nominaci nejprve musí schválit Senát.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.