Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další posun ve vztazích s KLDR? Kim je prý ochotný vrátit se k šestistranným rozhovorům

Další posun ve vztazích s KLDR? Kim je prý ochotný vrátit se k šestistranným rozhovorům

Severokorejský vůdce Kim Čong-un údajně řekl čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi během rozhovorů, které s ním vedl minulý týden v Pekingu, že je ochotný vrátit se k šestistranným rozhovorům o jaderném programu a raketových testech své země. Dnes o tom informoval japonský list Nikkei, který citovala agentura Reuters.

Po měsících ochlazení v severokorejsko-čínských vztazích Kim Čong-un minulý týden tajně navštívil Čínu. A podle řady zdrojů spojených jak s Čínou, tak Severní Koreou, na které se odvolává list Nikkei, řekl Kim Si Ťin-pchingovi, že souhlasí s obnovením šestistranných rozhovorů, které se naposledy konaly v roce 2009.

KLDR tehdy označila rozhovory, na nichž se nedosáhlo žádného většího pokroku, za mrtvé kvůli "americké agresi". Rozhovorů se krom obou korejských států účastnily USA, Rusko, Japonsko a Čína.

Podle zmíněných zdrojů by mohl Kim tlumočit svou ochotu k obnovení rozhovorů americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, s nímž se má sejít na summitu letos v květnu. Zdaleka ovšem není jasné, zda to znamená, že budou šestistranné rozhovory skutečně obnoveny.

Čínští oficiální činitelé tuto informaci zatím nijak nekomentovali. Peking byl tradičně nejbližším spojencem severokorejského režimu. Vzájemné vztahy ale narušila snaha KLDR vyvinout jaderné zbraně a čínská podpora přísných sankcí, které na Pchjongjang následně uvalila Rada bezpečnosti OSN.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1