Další posun ve vztazích s KLDR? Kim je prý ochotný vrátit se k šestistranným rozhovorům | info.cz

Články odjinud

Další posun ve vztazích s KLDR? Kim je prý ochotný vrátit se k šestistranným rozhovorům

Severokorejský vůdce Kim Čong-un údajně řekl čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi během rozhovorů, které s ním vedl minulý týden v Pekingu, že je ochotný vrátit se k šestistranným rozhovorům o jaderném programu a raketových testech své země. Dnes o tom informoval japonský list Nikkei, který citovala agentura Reuters.

Po měsících ochlazení v severokorejsko-čínských vztazích Kim Čong-un minulý týden tajně navštívil Čínu. A podle řady zdrojů spojených jak s Čínou, tak Severní Koreou, na které se odvolává list Nikkei, řekl Kim Si Ťin-pchingovi, že souhlasí s obnovením šestistranných rozhovorů, které se naposledy konaly v roce 2009.

KLDR tehdy označila rozhovory, na nichž se nedosáhlo žádného většího pokroku, za mrtvé kvůli "americké agresi". Rozhovorů se krom obou korejských států účastnily USA, Rusko, Japonsko a Čína.

Podle zmíněných zdrojů by mohl Kim tlumočit svou ochotu k obnovení rozhovorů americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, s nímž se má sejít na summitu letos v květnu. Zdaleka ovšem není jasné, zda to znamená, že budou šestistranné rozhovory skutečně obnoveny.

Čínští oficiální činitelé tuto informaci zatím nijak nekomentovali. Peking byl tradičně nejbližším spojencem severokorejského režimu. Vzájemné vztahy ale narušila snaha KLDR vyvinout jaderné zbraně a čínská podpora přísných sankcí, které na Pchjongjang následně uvalila Rada bezpečnosti OSN.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud