Další překážky pro experty z OPCW: Na místo chemického útoku se stále nedostanou, údajně se tam střílelo | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další překážky pro experty z OPCW: Na místo chemického útoku se stále nedostanou, údajně se tam střílelo

Další překážky pro experty z OPCW: Na místo chemického útoku se stále nedostanou, údajně se tam střílelo

Experti mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se zřejmě do syrského města Dúmá nedostanou ani dnes, důvodem je údajná úterní přestřelka. S odkazem na nejmenovaný zdroj z OSN v Sýrii o tom informovala agentura Reuters. Dúmá se 7. dubna stala terčem údajného chemického útoku, který si vyžádal přes 40 životů a který opoziční síly a Západ připisují syrské vládě. Damašek stejně jako jeho spojenec Moskva obvinění z útoku odmítají. Vyšetřovatelé z OPCW do Sýrie dorazili již o víkendu, dosud se ale do Dúmy nedostali.

V úterý do města přijel přípravný tým, ale nikoli experti, kteří jsou pověřeni vyšetřením útoku, uvedl v rozhovoru pro Reuters nejmenovaný zdroj z OSN. Agentura Reuters krátce nato s odkazem na zdroje napojené na bezpečnostní tým OSN uvedla, že v Dúmě se v úterý střílelo a příjezd expertů z OPCW byl proto opět odložen. Okolnosti střelby jsou podle zdrojů stále nejasné.

 

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder na syrské cíle, které podle západních zemí sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Nikdo při náletech nezemřel.

Zda byly chemické zbraně opravdu použity, by měla vyšetřit OPCW. Její představitelé jsou v Sýrii od soboty a do Dúmy měli přijet už v pondělí. Moskva nicméně tehdy uvedla, že vyšetřování bylo odloženo mimo jiné kvůli bezpečnostní situaci. Spojené státy v této souvislosti vyslovily obavu, že Rusko chce vyšetřování v Dúmě zmařit, podobně se vyjádřily také Británie a Francie.

Syrský zástupce při světové organizaci Bašár Džaafarí v úterý oznámil, že do Dúmy odjel bezpečnostní tým OSN a že OPCW čeká na jeho pokyn, aby do města vyslala své experty.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.