Další překážky pro experty z OPCW: Na místo chemického útoku se stále nedostanou, údajně se tam střílelo | info.cz

Články odjinud

Další překážky pro experty z OPCW: Na místo chemického útoku se stále nedostanou, údajně se tam střílelo

Experti mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) se zřejmě do syrského města Dúmá nedostanou ani dnes, důvodem je údajná úterní přestřelka. S odkazem na nejmenovaný zdroj z OSN v Sýrii o tom informovala agentura Reuters. Dúmá se 7. dubna stala terčem údajného chemického útoku, který si vyžádal přes 40 životů a který opoziční síly a Západ připisují syrské vládě. Damašek stejně jako jeho spojenec Moskva obvinění z útoku odmítají. Vyšetřovatelé z OPCW do Sýrie dorazili již o víkendu, dosud se ale do Dúmy nedostali.

V úterý do města přijel přípravný tým, ale nikoli experti, kteří jsou pověřeni vyšetřením útoku, uvedl v rozhovoru pro Reuters nejmenovaný zdroj z OSN. Agentura Reuters krátce nato s odkazem na zdroje napojené na bezpečnostní tým OSN uvedla, že v Dúmě se v úterý střílelo a příjezd expertů z OPCW byl proto opět odložen. Okolnosti střelby jsou podle zdrojů stále nejasné.

 

V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder na syrské cíle, které podle západních zemí sloužily ke zpracovávání a dalšímu skladování chemických zbraní. Nikdo při náletech nezemřel.

Zda byly chemické zbraně opravdu použity, by měla vyšetřit OPCW. Její představitelé jsou v Sýrii od soboty a do Dúmy měli přijet už v pondělí. Moskva nicméně tehdy uvedla, že vyšetřování bylo odloženo mimo jiné kvůli bezpečnostní situaci. Spojené státy v této souvislosti vyslovily obavu, že Rusko chce vyšetřování v Dúmě zmařit, podobně se vyjádřily také Británie a Francie.

Syrský zástupce při světové organizaci Bašár Džaafarí v úterý oznámil, že do Dúmy odjel bezpečnostní tým OSN a že OPCW čeká na jeho pokyn, aby do města vyslala své experty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud