Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další protesty proti Trumpovi na obzoru. Tentokrát kvůli daňovému přiznání

Další protesty proti Trumpovi na obzoru. Tentokrát kvůli daňovému přiznání

Masové protesty proti novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, které o víkendu doprovázely pochody za ženská práva v řadě amerických měst, by se brzy mohly dočkat pokračování. Po sociálních sítích se šíří výzva, aby lidé vyšli do ulic projevit nesouhlas s Trumpovou neochotou zveřejnit daňová přiznání. 

Pouhý den poté, co se oficiálně ujal úřadu amerického prezidenta, proti Trumpovi demonstrovalo jenom ve Washingtonu zhruba půl milionu lidí. Některé odhady dokonce hovoří o tom, že početně se shromáždění vyrovnalo páteční inauguraci. Donald Trump svými výroky a činy budí kontroverze, které spoustu Američanů vedou k veřejnému projevování nesouhlasu.

Původně byla sobotní manifestace nahlášena jako akce na podporu práv žen, v průběhu se ale jasně změnila v protest proti Donaldu Trumpovi. Řečníci z řad umělců, veřejně známých osobností i politiků nového amerického prezidenta ostře kritizovali zejména za záměr vyhostit nelegální migranty, další účastníci transparenty připomínali Trumpovy kontroverzní výroky o ženách.

Dohromady se pochodu za práva žen a proti Trumpovi napříč Spojenými státy zapojily více než tři miliony lidí, jak vyplývá z odhadu, který dávají dohromady vysokoškolští pracovníci Jeremy Pressman a  Erica Chenowethová.   

Další protest na obzoru

Masové protesty se možná budou brzy opakovat. Po sociálních sítích se šíří výzva, aby lidé vyšli do ulic projevit nesouhlas s Trumpovou neochotou zveřejnit daňová přiznání, a vytvořili tím na něj tlak, aby daňové přiznání zveřejnil. Americký prezident během předvolební kampaně sliboval, že daňové přiznání zveřejní, Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová ale v neděli dle Huffingtonu Post oznámila, že se tak nestane, protože lidi to prý nezajímá.

Demonstrace se má uskutečnit 15. dubna – tedy v den, kdy mají obvykle jednotlivci v USA poslední možnost podat daňová přiznání. Protože datum letos vychází na víkend, posune se tato povinnost až na 18. duben.

Právě den volna by mohl mnohé uživatele sociálních sítí, které myšlenka dalšího protestu proti Trumpovi nadchla, do ulic skutečně dovést. „Psst. 15. duben vychází na sobotu a někdo ještě nezveřejnil daňové přiznání. Co takhle udělat další protest?“ vyzývá na Twitteru jeden z těch, kteří zrovna novému prezidentovi nefandí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744