Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další rána pro IS: „Ajťák“ z Bostonu, který mu dělal propagandu, šel do první linie. Zemřel při náletu

Další rána pro IS: „Ajťák“ z Bostonu, který mu dělal propagandu, šel do první linie. Zemřel při náletu

Ahmed Abusamra byl považovaný za nejlepšího anglicky mluvícího propagandistu samozvaného Islámského státu a jako jeden z ústředních radikálů narozených ve Spojených státech byl v hledáčku FBI. Přestože bylo jeho největším snem zabíjet ve jménu Alláha, Islámskému státu se hodil pro šíření propagandy mezi souvěrci po celém světě. Stal se proto vysoce postaveným redaktorem internetového magazínu Rumiyah, skrze který Islámský stát vybízel své stoupence k páchání teroristických útoků. Hlásná trouba džihádu, ve které Abusamra působil, nyní sama ohlásila jeho smrt a dala tak trochu nahlédnout do tajů teroristické organizace. Informoval o tom server The Daily Beast.

První stránky osmého vydání propagandistického měsíčníku Rumiyah, které vyšlo tento týden, patří Abusamrovi. Článek, který jednoho z předních ideologů Islámského státu vychvaluje do nebes, ohlásil jeho smrt.

„V obavách, že by mohl být jedním z těch, kteří mluví pokrytecky, následoval směr, ke kterému vyzýval ostatní. Jeho konec byl takový, jaký si přál: být zabit v první linii ve jménu Alláha,“ píše aktuální vydání islamistického měsíčníku. Abusamra za sebou nicméně nemá nijak hrdinskou smrt. Stal se další z obětí leteckých útoků na pozice hrdlořezů IS v Sýrii. 

Abusamra byl prototypem islamisty, který se nechá zlákat zvrácenou ideologií a přijde si pro smrt zdaleka. Měl americké i syrské občanství, vyrostl v Bostonu. Potom, co získal titul v oblasti programování a inženýrství na Univerzitě v Massachusetts, odjel do Jemenu, Pákistánu a Iráku, aby navázal kontakty s dalšími radikály, se kterými by plánoval teroristické útoky. Údajně se zde také pokusil získat vojenský výcvik k zabíjení amerických vojáků v zámoří.

720p 480p 360p 240p
Kam se rozutečou bojovníci Islámského státu?

Ze Spojených států odešel v roce 2006. O tři roky později byl spolu s dalším radikálem Tarekem Mehannou obžalován z plánování teroristických útoků. Zatímco Mehanna skončil na 17 let ve vězení, Abusamrovi se dařilo být dlouhou dobu na útěku. Jeho dopadení bylo ale celou dobu jednou z hlavních priorit FBI, která za informace vedoucí k jeho nalezení vypsala odměnu ve výši 50 tisíc dolarů.

Když se dostal do Sýrie, nejprve se připojil k teroristické Frontě an-Nusrá, kterou ale později zradil a slíbil věrnost samozvanému chalífovi takzvaného Islámského státu Abú Bakrovi Bagdádímu. Tou dobou už měl nakročeno k tomu stát se sebevražedným atentátníkem, špičky teroristické organizace si ale všimly jeho dobré angličtiny. Abusamru namísto do auta s náloží posadily k počítači.

Prominentní islamista s dobrou jazykovou výbavou a důvěrnou znalostí démonizovaného Západu byl na světě. Psal články, texty oslavující vraždění a kontroloval, čím se IS bude v lákavé grafické podobě prezentovat před dalšími zájemci o džihád.

Abusamra se podepsal pod známým magazínem islamistů Dabiq, který byl v září nahrazen titulem Rumiyah. První číslo nového propagandistického plátku, které vyšlo hned v několika jazycích, například vyzývalo k útokům takzvaných osamělých vlků na cíle v Austrálii a v podobném duchu se jeho články nesou i dál, dnes už bez Abusamry.

Jak se píše v jeho nekrologu, Abusamra dostal v posledních měsících konečně svolení bojovat, což se mu v lednu stalo osudným. Tlak na bojišti tak teroristy připravuje nejen o řadové bojovníky, ale i o mozky v pozadí: mluvčí IS Adnání byl zabit loni v srpnu, šéf propagandy Furkán o měsíc později.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744