Další rána pro zubožený Jemen. Epidemie cholery může přerůst v katastrofu, která nemá obdoby | info.cz

Články odjinud

Další rána pro zubožený Jemen. Epidemie cholery může přerůst v katastrofu, která nemá obdoby

Epidemie cholery v jemenském hlavním městě Saná už si vyžádala nejméně 115 obětí. S odvoláním na jemenskou agenturu Saba o tom informovala agentura Reuters. Celkem v Jemenu od 27. dubna nákaze podlehlo 180 lidí, uvedl Mezinárodní výbor Červeného kříže. Úřady v metropoli, kterou má pod kontrolou ozbrojené hnutí šíitských Húsíů, v neděli vyhlásily kvůli epidemii cholery stav nouze a požádaly mezinárodní humanitární organizace, aby s bojem proti nemoci pomohly. Tamní ministerstvo zdravotnictví podle agentury Reuters vyzvalo humanitární organizace a další poskytovatele pomoci, aby pomohli s bojem proti epidemii a odvrátily "bezprecedentní katastrofu".

Dominik Stillhart z červeného kříže novinářům v přístavním městě Aden řekl, že v celé zemi už cholera zabila nejméně 180 lidí. U dalších zhruba 11 000 podle něj existuje podezření na infekci.

Jemenské zdravotnictví silně oslabily více než dva roky války, kvůli níž musely miliony lidí opustit své domovy, a nemůže problém zvládnout, uvedla státní agentura Saba.

Jemen sužuje konflikt mezi menšinovými šíity podporovanými Íránem a vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího podporovanou arabskou koalicí v čele se Saúdskou Arábií a Západem. Vyžádal si už životy více než 10 000 lidí, které zabily především téměř každodenní nálety.

Vládní jednotky mají pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden.

V Jemenu je v provozu jen málo lékařských zařízení a dvě třetiny populace podle OSN nemají přístup k pitné vodě.

Průjmové onemocnění od 27. dubna zabilo 51 lidí, oznámila ve čtvrtek Světová zdravotnická organizace (WHO). Podezření na choleru je u dalších 2752 lidí a u 58 už byla nákaza potvrzena.

Epidemie nejhůř zasáhla právě hlavní město a okolí, ale případy jsou hlášeny také z dalších velkých měst, jako jsou Hudajdá, Táiz a Aden. Podle WHO žije v oblastech s vysokým rizikem přenosu cholery 7,6 milionu lidí.

Zhruba 17 milionů lidí z celkové 26milionové jemenské populace trpí nedostatkem jídla a nejméně tři miliony podvyživených dětí jsou vystaveny "vážnému riziku", varuje OSN.

Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často smrtelná dehydratace organismu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud