Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další rána v americko-čínských vztazích na obzoru. Setká se tchajwanská prezidentka s Trumpem?

Další rána v americko-čínských vztazích na obzoru. Setká se tchajwanská prezidentka s Trumpem?

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen dnes odcestovala na ostře sledované turné po středoamerických zemích. Protože má v itineráři i zastávku ve Spojených státech, spekuluje se o tom, že by se mohla sejít s nastávajícím americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Po prosincovém telefonátu prezidentských protějšků by si tchajwanská diplomacie připsala další velký úspěch, který ale může zvýšit napětí v americko-čínských vztazích.   

Diplomatický spor mezi Spojenými státy a Čínou, který odstartoval telefonát čerstvě zvoleného amerického prezidenta s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, možná vstoupí do další vyhrocenější fáze. Peking považuje Tchajwan za svoje území, jakékoliv schůzky světových státníků s tchajwanskými představiteli, které by mohly budit zdání, že uznávají samostatnost ostrova, proto sleduje s velkou nelibostí. 

Spojené státy s Tchajwanem přerušily diplomatické styky v roce 1979, kdy tehdejší šéf Bílého domu James Carter uznal politiku jedné Číny. Status quo narušil v prosinci telefonát mezi čerstvě zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, který byl prvním kontaktem takového druhu po dlouhých sedmatřiceti letech. Čínské ministerstvo zahraničí proti telefonátu ostře protestovalo a vyzvalo USA, aby se politiky jedné Číny držely.  

Ačkoli Trumpovi poradci spekulace o schůzce Trumpa s tchajwanskou prezidentkou již v prosinci vyvrátili, Peking se možného setkání obává. Důrazně proto apeloval na Washington, aby v zájmu americko-čínských vztahů úplně zakázal tchajwanské prezidentce vstup na americké území. To ale americká diplomacie odmítla.

Tchajwanská prezidentka se na americkou půdu dle Guardianu dostane hned dvakrát. Poprvé tento víkend, kdy v Houstonu přestupuje na cestě na turné po středoamerických zemích. A znovu příští týden při návratu do Tchajwanu.

Přesný itinerář pobytu tchajwanské delegace na americké půdě není známý. Guardian s odkazem na místní tiskovou agenturu uvádí, že náměstek tchajwanského ministerstva zahraničí minulý měsíc na slyšení před legislativní komisí uvedl, že ministr zahraničí usiluje o setkání se současnými i předešlými americkými zákonodárci.

Tchajwanská prezidentka se k programu na americké půdě odmítla blíže vyjádřit. „Přejezd je přejezd,“ odpověděla minulý týdne na otázku novinářů, jestli plánuje setkání s někým z Trumpovy administrativy.  

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek