Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další rána Zemanovým nadějím. Trump by se s ruským prezidentem mohl sejít dříve, než se čekalo

Další rána Zemanovým nadějím. Trump by se s ruským prezidentem mohl sejít dříve, než se čekalo

Rusko-americký summit by se mohl uskutečnit už koncem května, nikoli až v červnu na schůzce skupiny G20 v Hamburku, jak se dosud předpokládalo. S odvoláním na ruské a americké vládní zdroje to napsal ruský list Kommersant. O přípravě prvního osobního setkání Vladimira Putina s Donaldem Trumpem se prý intenzivně jedná, mělo by se uskutečnit v nejmenované evropské zemi.

Trump se má od 25. do 27. května v Bruselu zúčastnit nejprve summitu NATO, a pak v italské Taormině summitu skupiny G7, připomíná ruský deník.

Po těchto jednáních by si prý mohl „odskočit“ do některé třetí země, kam by za ním přicestoval Putin. Intenzita příprav vrcholné schůzky se podle Kommersantu zvýšila po návštěvě amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona v Moskvě před dvěma týdny.

Z informací ruského listu vyplývá, že Rusko na osobní setkání nejvyšších představitelů obou zemí hodně sází. Konkrétní rozhodnutí o světových krizích se prý od summitu ale nečeká.

„Lídři obou zemí by nejdřív měli vládním strukturám v Moskvě a Washingtonu vyslat jasný signál, že válka slov a gest končí a že začíná hledání styčných bodů,“ řekl ruskému listu ředitel Ruské rady pro mezinárodní vztahy Amdrej Kortunov.

Zemanova návštěva se odsouvá

Informace o možném posunutí termínu schůzky s ruským protějškem kontrastuje se zprávami o přijetí českého prezidenta Miloše Zemana v Bílém domě. Hrad původně tvrdil, že k návštěvě by mělo dojít v dubnu, to ale následně zpochybnil v rozhovoru pro INFO.cz sám prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Hradní mluvčí uvedl, že prezident Zeman pojede na návštěvu USA možná až zkraje května.

Skutečnost, že prezident Zeman šéfa Bílého domu Donalda Trumpa nenavštíví v původně plánovaném termínu, potvrdil v rozhovoru pro Českou televizi i nový český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. Podle něho prý Zemanovu návštěvu u prezidenta Spojených států odsouvá řešení severokorejské krize, což ale zpochybňují schůzky, které má Donald Trump v dohledné době naplánované s jinými světovými politiky. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka na termínu nezáleží.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744