Další referendum o EU? Tentokrát možná na Islandu | info.cz

Články odjinud

Další referendum o EU? Tentokrát možná na Islandu

Evropa by v brzké době mohla absolvovat další referendum, ve kterém by lidé rozhodovali o členství země v Evropské unii. Na jeho vypsání se dohodli představitelé ostrovních politických stran, kteří jednají o sestavení nové koaliční vlády. Island členem Evropské unie není, přístupové rozhovory pozastavil před několika lety.

Island stál dlouhá léta stranou evropské integrace. Byl sice součástí evropského hospodářského prostoru a od roku 1996 přidruženým členem Schengenské dohody, která umožňuje volný pohyb, o plnohodnotné členství ale neusiloval.

To se změnilo před pěti lety v souvislosti s vypuknutím celosvětové finanční a ekonomické krize, která zemi silně zasáhla. Tehdy zbankrotovaly tři největší islandské banky a Islandu hrozil krach. Vládní sociální demokracie v členství v EU viděla naději na stabilizování hospodářské situace.

Přihlášku ke členství poslal Island do Bruselu v roce 2009, mezi lety 2010 a 2013 probíhaly přístupové rozhovory. Ve volbách 2013 ale došlo k obměně vlády a nová středopravá koalice Pokrokové strany a strany Nezávislosti vyjednávání o členství v Evropské unii pozastavila. O dva roky později Island požádal o vyškrtnutí ze seznamu kandidátských zemí.

Předčasné parlamentní volby, které se konaly loni v říjnu kvůli rezignaci premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona, potom znovu zamíchaly kartami. Protože dosavadní vládní strany – strana Nezávislosti a Pokroková strana – nezískaly dostatečné množství křesel, aby obsadily většinu v parlamentu, přizvaly do koaličního jednání Jasnou budoucnost. 

Právě její lídr Ottarr Proppe v pondělí oznámil, že je shoda na vypsání referenda o členství v Evropské unii. „Dosáhli jsme shody na určitých tématech, včetně tohoto,“ citovala jeho vyjádření AFP.

Podle AFP byla otázka členství Islandu v EU vedle rybolovu a institucionální reformy jedním z témat, na nichž doposud krachovalo předvolební vyjednávání, které se táhne již takřka dva měsíce. Nyní se zdá, že by mohlo být úspěšně u konce. Vypsání referenda o plnohodnotném členství v EU nachází podporu i mezi obyvateli. Většina z 330 tisíc obyvatel je sice proti členství, možnost vyjádřit se ale vítají. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud