Další referendum o nezávislosti. Separatisté na jihu Brazílie chtějí vlastní stát | info.cz

Články odjinud

Další referendum o nezávislosti. Separatisté na jihu Brazílie chtějí vlastní stát

Separatisté na jihu Brazílie chtějí uspořádat referendum o možném vytvoření nezávislého státu. S odvoláním na jejich mluvčího o tom informovala agentura APA. Brazilská ústava s případným rozdělením země nepočítá.

Podle separatistů by se mohly už příští rok osamostatnit tři státy na jihu Brazílie - Rio Grande do Sul, Santa Catarina a Paraná. Společně by pak vytvořily nový stát o rozloze Francie a s přibližně 29 milióny obyvatel.

Celso Deucher z hnutí O Sul é o Meu País (Jih je mou zemí) si přeje, aby se názor lidí na odtržení zjišťoval 7. října souběžně s konáním komunálních voleb v Rio Grande do Sul.

Brazílie je největší latinskoamerickou zemí. Její současná ústava ale neposkytuje žádný právní základ pro případnou secesi a separatistické strany zatím nezasedají v parlamentu.

Separatisté z jihu požadují nezávislost, protože chtějí lepší kontrolu nad místními zdroji. Kritizují také celostátní rozdělování daní, které je pro jejich oblasti údajně nevýhodné. Všechny tři státy mají v rámci Brazílie nejvyšší příjmy na obyvatele. Zároveň jsou v nich hojně zastoupeni potomci evropských přistěhovalců.

Hnutí O Sul é o Meu País vzniklo v roce 1992 v Santa Catarině a postupně se rozšířilo do obou sousedních států. Průzkum zadaný loni separatisty ukázal, že 95 procent dotázaných podporuje sloučení tří jihobrazilských států a jejich oddělení od zbytku země.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud