Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další referendum o nezávislosti. Separatisté na jihu Brazílie chtějí vlastní stát

Další referendum o nezávislosti. Separatisté na jihu Brazílie chtějí vlastní stát

Separatisté na jihu Brazílie chtějí uspořádat referendum o možném vytvoření nezávislého státu. S odvoláním na jejich mluvčího o tom informovala agentura APA. Brazilská ústava s případným rozdělením země nepočítá.

Podle separatistů by se mohly už příští rok osamostatnit tři státy na jihu Brazílie - Rio Grande do Sul, Santa Catarina a Paraná. Společně by pak vytvořily nový stát o rozloze Francie a s přibližně 29 milióny obyvatel.

Celso Deucher z hnutí O Sul é o Meu País (Jih je mou zemí) si přeje, aby se názor lidí na odtržení zjišťoval 7. října souběžně s konáním komunálních voleb v Rio Grande do Sul.

Brazílie je největší latinskoamerickou zemí. Její současná ústava ale neposkytuje žádný právní základ pro případnou secesi a separatistické strany zatím nezasedají v parlamentu.

Separatisté z jihu požadují nezávislost, protože chtějí lepší kontrolu nad místními zdroji. Kritizují také celostátní rozdělování daní, které je pro jejich oblasti údajně nevýhodné. Všechny tři státy mají v rámci Brazílie nejvyšší příjmy na obyvatele. Zároveň jsou v nich hojně zastoupeni potomci evropských přistěhovalců.

Hnutí O Sul é o Meu País vzniklo v roce 1992 v Santa Catarině a postupně se rozšířilo do obou sousedních států. Průzkum zadaný loni separatisty ukázal, že 95 procent dotázaných podporuje sloučení tří jihobrazilských států a jejich oddělení od zbytku země.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1