Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další ruská rozbuška v Bílém domě. Trumpovi kvůli vynesení informací stále víc hrozí impeachment

Další ruská rozbuška v Bílém domě. Trumpovi kvůli vynesení informací stále víc hrozí impeachment

Zpráva deníku The Washington Post vyvolala v Bílém domě chaos. Prezident Donald Trump měl podle listu poskytnout Rusům důvěrné informace o boji proti tzv. Islámskému státu. Spolupracovníci hlavy Spojených států mlčí a někteří se před novináři dokonce skrývají. Sám Trump naopak na Twitteru začal s obhajobou. A v politických kruzích se čím dál častěji mluví i o impeachmentu.

„Pokaždé, když cítím, že jsme zvládli jedno ‚ruské‘ fiasko, vyskočí nové.“ Slova nejmenovaného zaměstnance Bílého domu, která řekl serveru The Daily Beast, přesně vystihují současnou náladu v nejbližším okolí amerického prezidenta.

Závěr čtvrtého měsíce Trumpova vládnutí provází jedna kauza za druhou. Točí se hlavně kolem prezidentových styků s Ruskem. Od chvíle, co list The Washington Post přinesl informaci, že Trump poskytl důvěrné informace od tajných služeb ruské delegaci, zmítá se štáb prvního muže Ameriky v chaosu.

Donald Trump a Sergej LavrovDonald Trump a Sergej Lavrovautor: ČTK

Nálada na bodu mrazu

Někteří lidé pod zárukou anonymity s novináři mluví, o samotné kauze se od nich ale mnoho nedovíte. U schůzky Trumpa s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, kde k úniku mělo dojít, nebyli. Situaci, která v Bílém domě panuje, ale popisují jako napjatou.

O věci už jednal i tým nejbližších Trumpových lidí. Nechyběli mezi nimi tiskový mluvčí Sean Spicer nebo hlavní poradce prezidenta Stephen Bannon. Snažili se rychle najít cestu, jak ze šlamastiky ven.

Že je nálada Trumpovy administrativy na bodu mrazu, potvrzuje i chování poradce pro národní bezpečnost Herberta Raymonda McMastera. „Tohle je poslední místo na světě, kde bych chtěl být,“ řekl, když viděl dav novinářů shromážděných před Spicerovou kanceláří. Trvalo hodinu, než mezi ně vkročil.

Sám Trump na celou záležitost reagoval na Twitteru. A zatímco Bílý dům od počátku únik popíral, prezident jej facto potvrdil. „Jako prezident jsem chtěl informace Rusku poskytnout, na což mám naprosté právo,“ napsal. „Z humanitárních důvodů a také chci, aby Rusko výrazně vystupňovalo svůj boj proti IS a terorismu.“

 

 

Obvinění, že prezident předal Lavrovovi citlivé informace například ohledně možného zneužití laptopů na palubách letadel islámskými radikály, přitom přichází ve chvíli, kdy v USA stále rezonuje jiná kauza, do níž je namočené Rusko. Minulý týden Trump odvolal šéfa FBI Jamese Comeyho. Okamžitě se objevily spekulace, že tím chtěl zmařit vyšetřování vazeb jeho okolí právě na Rusy.

Impeachment před volbami?

V souvislosti se skandály narůstá nespokojenost nejen v Bílém domě. Na nohou je celá americká politika. A čím dál častěji padá v souvislosti s prezidentem slovo impeachment. Podle někdejšího ministra práce z dob úřadování Billa Clintona je spuštění procesu odvolání jen otázkou času.

„Právo mluví jasně. Pokud Trump Comeyho odvolal, aby se vyhnul vyšetřování, je to bránění spravedlnost, nepopiratelný trestný čin,“ píše Robert Reich pro Newsweek. Zároveň dodává, že se nic nemůže stát bez vůle republikánů. Aby se o odvolání začalo uvažovat, muselo by se ve Sněmovně reprezentantů přidat k demokratům 22 republikánských poslanců.

Ačkoli to nyní zní nepravděpodobně, v budoucnu může být vše jinak. „Podle mých zkušeností má většina zvolených politiků dva cíle: dělat to, co považují za správné pro Američany a být znovuzvoleni. Pokud bude Trumpova popularita i nadále klesat, možná se najde 22 republikánů, kteří si řeknou, že budou mít větší šanci, když ho opustí ještě před volbami v roce 2018,“ konstatuje Reich s tím, že pro republikány je více než současný šéf Bílého domu přijatelný viceprezident Mike Pence, který by se v případě Trumpova konce ujal úřadu.

Pokud by poslanci žalobu nakonec opravdu schválili, neznamená to automaticky prezidentovo odvolání. Procesu čelili už dva Trumpovi předchůdci. Jak Andrewa Johnsona, tak Billa Clintona nakonec osvobodil Senát.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744