Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další strategický tah. Proč Čína hostí vojenské lídry z padesátky afrických zemí?

Další strategický tah. Proč Čína hostí vojenské lídry z padesátky afrických zemí?

Čína opět posiluje své africké vazby. Až do 10. července totiž v Pekingu hostí první Čínsko-africké obranné a bezpečnostní fórum, na které pozvala nejvyšší vojenské a bezpečnostní představitele padesátky afrických zemí. Evropa a Spojené státy sledují sbližování Pekingu s Afrikou s obavami.

Čínsko-africké námluvy probíhají již delší dobu, asijská země se na černém kontinentu soustředí na těžbu komodit či stavbu infrastruktury, v posledních letech se snaží spolupracovat i v oblasti bezpečnosti. Proto nyní Peking hostí bezpečnostní summit, na který dorazili nejvyšší vojenští a bezpečnostní představitelé padesátky afrických zemí.

V Africe je podle odhadů přes milion Číňanů a čínské společnosti kontrolují okolo osminy (500 miliard dolarů) ekonomického výkonu afrického kontinentu. Zahraniční investice Číny do Afriky vzrostly ze 40 miliard dolarů ročně v roce 2012 na více než 90 miliard dolarů o čtyři roky později a není proto divu, že si země snaží své investice pojistit. I proto, že mnohé africké země jsou součástí čínského infrastrukturního mega-plánu Nová Hedvábná stezka (One Belt One Road, OBOR).

„Zabezpečení obchodních cest je pro Čínu velmi důležité, protože africké severovýchodní pobřeží až k Suezskému kanálu je součástí projektu One Belt One Road,“ vysvětluje pro zpravodajský server Deutsche Welle Cobus van Staden, expert na čínskou zahraniční politiku. Právě na severovýchodě Afriky, v malém pobřežním státě Džibutsko, má Čína dokonce svou první zahraniční vojenskou bázi.

Čína již má zkušenosti z afrických konfliktů. Během občanské války v Libyi v roce 2011 vyslala preventivně vojenskou loď Su-čou, aby dohlížela na evakuaci svých občanů. Od té doby se Čína snaží přispět ke stabilizaci regionu.

„Země se v této oblasti začala od Libyjské války více angažovat, například finančně podporuje Africkou Unii (AU) a zvýšila i počet svých modrých přileb v Organizaci spojených národů (OSN),“ dodává van Staden.

Posilování čínské přítomnosti v Africe se znepokojením sleduje Evropa se Spojenými státy, které se v posledních letech samy přiklánějí k izolacionistickým politikám. Se zdviženým obočím sledují například čínské dodávky zbraní do nestabilních afrických států – například do Jižního Súdánu, či půtky mezi americkými a čínskými vojáky v Džibutsku, kde mají svou vojenskou základnu i Spojené státy či Itálie s Francií.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867