Články odjinud

Další strategický tah. Proč Čína hostí vojenské lídry z padesátky afrických zemí?

Další strategický tah. Proč Čína hostí vojenské lídry z padesátky afrických zemí?

Čína opět posiluje své africké vazby. Až do 10. července totiž v Pekingu hostí první Čínsko-africké obranné a bezpečnostní fórum, na které pozvala nejvyšší vojenské a bezpečnostní představitele padesátky afrických zemí. Evropa a Spojené státy sledují sbližování Pekingu s Afrikou s obavami.

Čínsko-africké námluvy probíhají již delší dobu, asijská země se na černém kontinentu soustředí na těžbu komodit či stavbu infrastruktury, v posledních letech se snaží spolupracovat i v oblasti bezpečnosti. Proto nyní Peking hostí bezpečnostní summit, na který dorazili nejvyšší vojenští a bezpečnostní představitelé padesátky afrických zemí.

V Africe je podle odhadů přes milion Číňanů a čínské společnosti kontrolují okolo osminy (500 miliard dolarů) ekonomického výkonu afrického kontinentu. Zahraniční investice Číny do Afriky vzrostly ze 40 miliard dolarů ročně v roce 2012 na více než 90 miliard dolarů o čtyři roky později a není proto divu, že si země snaží své investice pojistit. I proto, že mnohé africké země jsou součástí čínského infrastrukturního mega-plánu Nová Hedvábná stezka (One Belt One Road, OBOR).

„Zabezpečení obchodních cest je pro Čínu velmi důležité, protože africké severovýchodní pobřeží až k Suezskému kanálu je součástí projektu One Belt One Road,“ vysvětluje pro zpravodajský server Deutsche Welle Cobus van Staden, expert na čínskou zahraniční politiku. Právě na severovýchodě Afriky, v malém pobřežním státě Džibutsko, má Čína dokonce svou první zahraniční vojenskou bázi.

Čína již má zkušenosti z afrických konfliktů. Během občanské války v Libyi v roce 2011 vyslala preventivně vojenskou loď Su-čou, aby dohlížela na evakuaci svých občanů. Od té doby se Čína snaží přispět ke stabilizaci regionu.

„Země se v této oblasti začala od Libyjské války více angažovat, například finančně podporuje Africkou Unii (AU) a zvýšila i počet svých modrých přileb v Organizaci spojených národů (OSN),“ dodává van Staden.

Posilování čínské přítomnosti v Africe se znepokojením sleduje Evropa se Spojenými státy, které se v posledních letech samy přiklánějí k izolacionistickým politikám. Se zdviženým obočím sledují například čínské dodávky zbraní do nestabilních afrických států – například do Jižního Súdánu, či půtky mezi americkými a čínskými vojáky v Džibutsku, kde mají svou vojenskou základnu i Spojené státy či Itálie s Francií.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud