Další tragédie na moři: Desítky migrantů se utopily u Jemenu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další tragédie na moři: Desítky migrantů se utopily u Jemenu

Další tragédie na moři: Desítky migrantů se utopily u Jemenu

Šestačtyřicet etiopských migrantů dnes utonulo při ztroskotání lodi, která měla namířeno do Jemenu. Dalších 16 osob se stále pohřešuje. Podle agentury Reuters o tom informovala Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Plavidlo patřilo pašerákům lidí a bylo v něm nejméně 100 běženců, z toho 83 mužů a 17 žen.

Loď vyplula ze somálského přístavu Bossasso v úterý. Běženci doufali, že si v Jemenu či v bohatých zemích Perského zálivu najdou zaměstnání, uvedla IOM s odkazem na výpovědi přeživších.

Šéf krizových operací IOM Mohammed Abdiker nehodu označil za tragédii a ostudu. Více než 7000 chudých migrantů se na tuto cestu vydá každý měsíc, loni jich bylo 100.000. Setkávají se s příšerným zacházením a otřesnými podmínkami.

Nejnovější incident se stal několik dní poté, co IOM pomohla 101 Etiopanům z Jemenu odcestovat do Džibutska. Patřili k asi 300 běžencům v jemenských záchytných centrech.

Jemen sužuje ozbrojený konflikt, v němž proti sobě bojují šíitští Húsíové a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.