Články odjinud

Další tragédie na moři: Desítky migrantů se utopily u Jemenu

Další tragédie na moři: Desítky migrantů se utopily u Jemenu

Šestačtyřicet etiopských migrantů dnes utonulo při ztroskotání lodi, která měla namířeno do Jemenu. Dalších 16 osob se stále pohřešuje. Podle agentury Reuters o tom informovala Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Plavidlo patřilo pašerákům lidí a bylo v něm nejméně 100 běženců, z toho 83 mužů a 17 žen.

Loď vyplula ze somálského přístavu Bossasso v úterý. Běženci doufali, že si v Jemenu či v bohatých zemích Perského zálivu najdou zaměstnání, uvedla IOM s odkazem na výpovědi přeživších.

Šéf krizových operací IOM Mohammed Abdiker nehodu označil za tragédii a ostudu. Více než 7000 chudých migrantů se na tuto cestu vydá každý měsíc, loni jich bylo 100.000. Setkávají se s příšerným zacházením a otřesnými podmínkami.

Nejnovější incident se stal několik dní poté, co IOM pomohla 101 Etiopanům z Jemenu odcestovat do Džibutska. Patřili k asi 300 běžencům v jemenských záchytných centrech.

Jemen sužuje ozbrojený konflikt, v němž proti sobě bojují šíitští Húsíové a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10.000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.