Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další tragický omyl v Afghánistánu. Vojáci při náletech zabili 18 civilistů

Další tragický omyl v Afghánistánu. Vojáci při náletech zabili 18 civilistů

Mezi oběťmi nepovedené akce afghánských a amerických sil jsou převážně ženy a děti. Tragédie se stala v provincii Hílmand v uplynulém týdnu. Podle agentury Reuters to dnes oznámila asistenční mise OSN v Afghánistánu na základě svého předběžného vyšetřování. Americké vojenské zdroje uvedly, že letadla USA podnikla v průběhu týdne v oblasti kolem 30 leteckých úderů a že údaje o civilních obětech prověřují.

Vyslanec afghánského prezidenta pro bezpečnost v Hílmandu řekl, že incident se stal při operaci proti povstalcům z radikálního hnutí Tálibán v okrese Sangin. Zahynuli příslušníci dvou velkých rodin.

„Jsme zarmouceni, když slyšíme zprávy o zabitých civilistech,“ řekl. „Když Tálibán používá civilisty jako svůj štít proti bezpečnostním silám, takové incidenty se vyskytnou,“ dodal.

Mluvčí americké armády Bill Salvin řekl, že se událost vyšetřuje. „Intenzivně pracujeme na tom, abychom určili, zda byli v důsledku amerických náletů usmrceni či zraněni civilisté,“ sdělil.

Rodinní příslušníci obětí požadovali v nemocnici v hílmandské metropoli Laškár Gá vysvětlení. „Jak by ženy a děti mohly být Táliby?“ ptal se podle Reuters jistý Madžnún z okresu Sangin, kde v domě jeho bratra bylo při čtvrtečním náletu zabito 11 lidí. Místní činitel mulla Kásim řekl, že vláda chce spravedlnost pro rodiny obětí.

Podle původních informací, které přinesla agentura AP s odvoláním na afghánské úřední zdroje a také místní obyvatele, mělo být zabito nejméně 22 civilistů, členů dvou rodin.

Místní občan Hamíd Gul podle AP řekl, že při náletu, který se uskutečnil ve čtvrtek, ztratil devět členů své rodiny, včetně matky a sestry. „Je to všechno lež, že útočili na Tálibán,“ řekl.

Za rok 2016 zahynulo podle UNAMA v Hílmandu následkem násilných útoků 891 civilistů, což je nejhorší bilance ze všech provincií Afghánistánu s výjimkou hlavního města Kábulu.

 

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1