Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další Trumpův muž končí. Bannon odchází z Bílého domu možná i kvůli své přehnané xenofobii

Další Trumpův muž končí. Bannon odchází z Bílého domu možná i kvůli své přehnané xenofobii

Steve Bannon končí. Hlas největšího našeptávače amerického prezidenta Donalda Trumpa utichne, s Bílým domem se Steve Bannon dohodnul na tom, že pátek bude jeho posledním dnem ve funkci. Hlavní Trumpův stratég a spoluzakladatel silně pravicového serveru Breitbart se v poslední době dostal do palby kritiky především kvůli svým xenofobním a antisemitským názorům, které měly podle některých komentátorů vliv i na nedávné násilnosti ve Virginii. 

„Šéf prezidentské kanceláře John Kelly a Steve Bannon se vzájemně dohodli, že dnešek bude poslední Stevův den ve funkci. Děkujeme mu za jeho služby a do budoucna mu přejeme jen to nejlepší,“ uvedlo tiskové oddělení Bílého domu.

Zprávy o tom, že by měl být jeden z hlavních poradců Donalda Trumpa odvolán, se přitom šířily už několik posledních dní, podle deníku Guardian to byla taktika Bílého domu na hlavního stratéga vyvinout nátlak, aby odstoupil. „Snažili se ho donutit, aby rezignoval,“ tvrdí nejmenovaný zdroj Guardianu.

Kvůli Bannonovým názorům se dostal pod tlak veřejného mínění sám Donald Trump. Prezidenta vinili, že se obklopuje lidmi, kteří mají silně xenofobní a rasistické názory. Ty údajně vedly i k tomu, že se na konci minulého týdne uskutečnil pochod zastánců názoru nadvlády bílé rasy městem Charlottesville. Při nich docházelo ke střetům s jejich názorovými odpůrci, konflikt vyeskaloval najetím automobilu do davu lidí a smrtí mladé nevinné ženy.

Bannon byl mnohými vnímán jako kardinál Richelieu, zpoza opony tahajíc za provázky na politickém pódiu. Údajně stál za prezidentským dekretem, který zakazuje vstup do USA občanům sedmi muslimských zemí, ovlivnit měl i odstoupení USA od pařížské klimatické konference. Angažoval se rovněž během Trumpovy prezidentské kampaně, kde sehnal současnému prezidentovi trojici žen, které tvrdily, že se staly oběťmi sexuálního obtěžování bývalého prezidenta a manžela Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové Billa Clintona. 

Podle zdroje deníku Washington Post se však Bannon vyhazovem nenechá rozhodit a při americkém prezidentovi bude stát i nadále. „Bez ohledu na to, co se stane, tak Steve je nad věcí. Bude podporovat prezidentovu agendu ať již zevnitř, nebo zvnějšku. Že odchází, na věci nic nemění,“ uvedl nejmenovaný zdroj deníku.

Podle kuloárních informací nemá Kelly s Bannonem žádný osobní problém, byl však frustrovaný tím, že se hlavní Trumpův stratég snažil ovlivňovat politiku a personální záležitosti, které nespadaly do jeho kompetence. Od doby, co se stal Kelly šéfem Trumpovy kanceláře, jde již o druhý významný odchod vysoce postaveného muže z prezidentova okolí. Na konci července byl vyhozen šéf tiskového oddělení Bílého domu Anthony Scaramucci.

Americké akciové trhy na odchod Bannona reagovaly růstem, uvádí server CNBC.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1