Další Trumpův obrat. USA další sankce proti Rusku zavádět nebudou, píší NY Times | info.cz

Články odjinud

Další Trumpův obrat. USA další sankce proti Rusku zavádět nebudou, píší NY Times

Americký prezident Donald Trump pro tuto chvíli odmítá schválit další sankce proti Rusku. Velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová přitom jejich zavedení již oznámila v reakci na ruskou podporu syrského programu výroby chemických zbraní. Pokračuje tak doba nejasné americké zahraniční politiky. Trumpův obrat navíc může mířit i proti samotné Haleyové.

O změně amerického postoje informovalo úterní vydání listu New York Times s odkazem na nejmenovaný zdroj z americké administrativy. Opatrnost naznačovalo již pondělní vyjádření mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersové, která tvrdila, že USA zvažují, že sankce zavedou v blízké budoucnosti.

Američané chtěli na Rusko udeřit kvůli ruské podpoře syrského prezidenta Bašára Asada, konkrétně jeho programu na výrobu chemických zbraní. Údajný chemický útok ve městě Dúmá byl důvodem víkendového spojeneckého bombardování trojice Asadových zařízení. Rusko se proti tomu vymezilo a zpochybňuje, že v Dúmě šlo o zásah syrské vlády.

Nejnovější obrat jen prohloubil nejasnou strategii americké politiky vůči Rusku. Z Washingtonu přichází rozporuplné signály. Spojené státy na jedné straně vyhostí ruské diplomaty, kritizují, že Moskva podporuje syrského prezidenta Bašára Asada a občas sáhnou k sankcím, jindy se zase Donald Trump pochvalně vyjádří o Vladimiru Putinovi a sankce zablokuje.

Asi nejlépe současný zmatek vyjádřily dva prezidentovy tweety z minulého týdne. Nejprve vyhrožoval Rusku a Sýrii, že poznají nové a krásné americké rakety, následně napsal, že vztahy s Ruskem jsou na nejhorší úrovni včetně studené války a vyzval Moskvu ke zlepšení.

„Trump si zjevně myslí, že když jednou přijme rady svých poradců a podruhé je zase odmítne, bude výsledkem strategie,“ hodnotí Stephen Stastanovich z Columbia University, který v minulosti zastával funkce na ministerstvu zahraničí.

Prezidentův obrat může mít ještě jedno vysvětlení. Dlouho se spekuluje o jeho nespokojenosti s velvyslankyní při OSN Nikki Haleyovou. Za odmítnutím dalších sankcí tak může stát snaha podkopat její pozici. Právě Haleyová, která patří mezi největší kritiky Ruska, zavedení nových postihů oznámila.

Podobná strategie by v Trumpově podání nebyla ničím novým. Stejně se choval i vůči svému bývalému ministru zahraničí Rexi Tillersonovi. S ním se neshodoval například v názoru na jadernou dohodu s Íránem či politiku vůči Severní Koreji. Rozporuplná prohlášení prezidenta a ministra nakonec vedla k tomu, že zahraniční diplomaté nevěděli, komu mají věřit. Letos v březnu Trump Tillersona vyměnil za bývalého šéfa CIA Mika Pompea.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud