Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další vzdor Le Penové. Odmítla jít na policejní výslech, mluvit prý začne až po volbách

Další vzdor Le Penové. Odmítla jít na policejní výslech, mluvit prý začne až po volbách

Předsedkyně krajně pravicové strany Národní fronta Marine Le Penová dál pokračuje ve vzdoru proti policii. Ta ji prověřuje kvůli kauze fiktivního zaměstnávaní asistentů v Evropském parlamentu, kteří podle vyšetřovatelů ve skutečnosti pracovali pro Národní frontu. 

Policie si Le Penovou k výslechu pozvala na středu, informoval dnes média její právník Rodolphe Bosselut. Europoslankyně se ale odmítla dostavit. Předsedkyně Národní fronty vyhoví podle svého právníka jakýmkoli žádostem o výslech až po červnových parlamentních volbách. „Domnívá se, že existuje riziko, že je justice zneužívána jako nástroj ve volební kampani," uvedl Bosselut.

Vyšetřovatelé mají podezření, že někteří členové FN pobírali plat jako asistenti od europarlamentu, ve skutečnosti ale pracovali pro krajně pravicovou stranu. Europarlament po šéfce FN požaduje vrátit asi 339.000 eur (9,1 milionu Kč). Šéfku kanceláře Le Penové Catherine Grisetovou policie už obvinila.

Le Penová jakákoli obvinění ze zneužití odmítá a tvrdí, že se stala obětí špinavých politických intrik před nadcházejícími volbami. Podle současných předvolebních průzkumů by měla jasně zvítězit v dubnovém prvním kole, v květnovém druhém kole by ale zřejmě podlehla svému soupeři, ať už by jím byl konzervativec François Fillon nebo centrista Emmanuel Macron. Podle agentury AFP je zřejmé, že spor šéfky krajní pravice s europarlamentem nijak nesnižuje její volební preference.

Chování Le Penové dnes kritizoval francouzský premiér Bernard Cazeneuve. „Když někdo kandiduje na nejvyšší úřady, nemůže se stavět nad zákony republiky," uvedl předseda socialistické vlády.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1