Další záhadná smrt Putinova odpůrce v Británii: Na těle Gluškova jsou známky udušení | info.cz

Články odjinud

Další záhadná smrt Putinova odpůrce v Británii: Na těle Gluškova jsou známky udušení

Na těle Nikolaje Gluškova, který byl v pondělí večer nalezen mrtev ve svém londýnském bytě, našla policie známky udušení. Britská policie zatím nezjistila, zda byl ruský emigrant zavražděn, spáchal sebevraždu, nebo snad šlo o nešťastnou náhodu. Napsal to dnes ruský list Kommersant s odvoláním na rodinu zemřelého. 

Osmašedesátiletý Gluškov, bývalý druhý muž v ruských aeroliniích Aeroflot, byl v Rusku odsouzen za podvody a v Británii žil jako azylant. Leteckou společnost prý spolu s miliardářem Borisem Berezovským, svým nejlepším přítelem, připravil o stamiliony dolarů.

Berezovskij, který se stal tvrdým kritikem Kremlu, byl před pěti lety nalezen ve svém bytě v Londýně bez známek života, údajně se oběsil. Mnozí včetně Gluškova ale verzi o sebevraždě nevěřili.

Gluškova našla v pondělí mrtvého jeho dcera v domě na jihozápadě Londýna. Jeho přítel Děmjan Kudrjavcev, zakladatel listu Moscow Times a majitel vlivného deníku Vedomosti, na facebooku napsal, že „Gluškov se neoběsil“.

Britský Scotland Yard podle Kommersantu v těchto dnech poskytl ochranu řadě Rusů, kteří v Británii získali azyl. Opatření souvisí s otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, který byl v anglickém Salisbury vystaven účinku prudce jedovaté látky vyrobené pravděpodobně v bývalém Sovětském svazu. "Po útoku v Salisbury parkuje před mým domem trvale policejní vůz," řekl Kommersantu jeden z ruských emigrantů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud