Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další zvrat v libanonské krizi. Premiér Harírí už rezignovat nechce

Další zvrat v libanonské krizi. Premiér Harírí už rezignovat nechce

Libanonský premiér Saad Harírí odložil svou rezignaci. Prezident Michel Aún ho požádal, aby ji znovu zvážil. Harírí se včera vrátil do vlasti po dvou týdnech od chvíle, kdy ze Saúdské Arábie rezignaci oznámil. Analytici ji považovali za vynucenou, protože Rijád nebyl spokojený s tím, jak Harírí omezuje vliv radikálního Hizballáhu ve vládě. Premiér své původní rozhodnutí zdůvodňoval obavami o život, včera se vrátil v obklopení osobních strážců a bez rodiny.

"Předložil jsem dnes prezidentovi Aúnovi rezignaci a on mne požádal, abych s tím počkal a poskytl prostor dalšímu dialogu o jejích důvodech i o politických souvislostech. Vyhověl jsem tomu," řekl Harírí.

Premiér byl od 3. listopadu v Saúdské Arábii, o víkendu přicestoval do Francie a po krátké úterní zastávce v Egyptě se vrátil do Bejrútu. Dnes se v libanonské metropoli zúčastnil oslav 74. výročí získání nezávislosti Libanonu na Francii a hned po příletu se pomodlil nad hrobem svého otce Rafíka Harírího.

Rezignaci v projevu z Rijádu odůvodnil obavami o život. Řekl, že atmosféra v Libanonu se začíná podobat té, v níž byl v roce 2005 jeho otec, bývalý premiér, v roce 2005 zavražděn. Připsal to rostoucímu vlivu šíitského Hizballáhu a jeho spojence Íránu na libanonskou politiku. To se nelíbí ani Saúdské Arábii, s níž Harírího rodinu pojí četné svazky. Premiér má také její občanství. V Libanonu se spekulovalo, že Rijád z Harírího učinil rukojmího ve svém mocenském sporu s Teheránem.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link