Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Damoklův meč nad Trumpem. Kvůli podezření o jeho vazbách na Rusko se mluví o impeachmentu

Damoklův meč nad Trumpem. Kvůli podezření o jeho vazbách na Rusko se mluví o impeachmentu

Od inaugurace Donalda Trumpa neuběhl ani měsíc a už se začíná spekulovat o možnosti vyvolat proti němu proces impeachmentu, který může vyústit v jeho odvolání z funkce prezidenta. Možnost ústavní žaloby začínají v posledních dnech skloňovat někteří zástupci Demokratické strany a objevuje se i v prohlášení amerických odborníků, včetně držitele Nobelovy ceny za ekonomii Paula Krugmana. Důvodem je sílící podezření ohledně vazeb prezidenta a jeho nejbližšího okolí na Rusko. Podle českých amerikanistů je v tuto chvíli impeachment nepravděpodobný, ne však nemožný. Demokraté by s ním mohli uspět, pokud by se na veřejnost dostaly další důkazy, které by propojení Trumpa a jeho lidí s ruskými tajnými službami a Kremlem potvrdily. 

„Zatím bych neřekl, že je scénář impeachmentu pravděpodobný, ale možný určitě je,“ řekl pro INFO.CZ  amerikanista Jakub Lepš. „Pokud by se potvrdila podezření, že Donald Trump a jeho lidé věděli o tom, že Rusko hodlá zasáhnout americké prezidentské kampaně a nic proti tomu neudělali a nedistancovali se od toho, poté si troufnu tvrdit, že je to potenciální důvod zahájit proces impeachementu,“ vysvětluje.

Známý americký spisovatel a držitel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman má ale jasno. S ohledem na některé okolnosti, jako je právě komunikace mezi Trumpem a členy jeho štábu předvolební kampaně s ruskými představiteli, je vyvolání impeachmentu podle něj nevyhnutelné. „Kdybych byl Demokrat, slyšení v rámci impeachmentu by už byly v plném proudu,“ napsal včera na twitteru.

O vyvolání impeachmentu proti Donaldu Trumpovi volá i demokratický kongresman Mark Pocan, který tento týden uvedl, že by sněmovna měla „využít všech možností, aby dosáhla toho, že bude stávající administrativa fungovat tak, jako tomu bylo u těch minulých, ať demokratických či republikánských.“

Aféra o napojení na Rusko se rozjela po zjištění, že Trumpův hlavní bezpečnostní poradce Michael Flynn jednal ještě před Trumpovou inaugurací s ruským velvyslancem o sankcích namířených proti Moskvě kvůli anexi Krymu. Flynn byl kvůli tomu v pondělí funkci opustil. Dalším klíčovým zjištěním včera rozvířil vody list The New York Times. Ten napsal, že volební tým nynějšího prezidenta byl loni opakovaně v kontaktu s představiteli ruských tajných služeb a vlády. Tvrzení hbitě odmítl jak Trump, tak Kreml. Někteří Republikáni začali volat po objasnění aféry a tvrdí, že by nepatřičné napojení na Rusko měl vyšetřit Kongres.

Podle amerického deníku byli Rusové ve spojení například s volebním manažerem Trumpovy kampaně Paulem Manafortem. NYT navíc podotýkají, že americké tajné služby odhalily kontakty Trumpova týmu zhruba ve stejné době, kdy přišly na důkazy o snaze Kremlu ovlivnit výsledek amerických voleb hackerskými útoky.  

Důkazů je ale zatím jak šafránu, podle politologa z Katedry Severoamerických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jana Hornáta by proto vyvolání procesu impeachmentu bylo za daných okolností unáhlené. „V tuto chvíli by impeachment nezískal podporu v Kongresu. To napojení kampaně na ruské představitele totiž nebylo úplně doloženo,“ řekl pro INFO.CZ s tím, že aby měl impeachment řádné odůvodnění, musel by být jasný záměr a obsah komunikace mezi Trumpem a Ruskem. „To se ale podle mě nikdy nepodaří zjistit,“ tvrdí Hornát.

Další skutečnosti by však mohlo odhalit případné vyšetřování, například telefonních hovorů. Pak by k impeachmentu bylo zase krok blíž. „Pokud by ty důkazy byly hmatatelné – mluví se například o telefonních nahrávkách – a byl by v tom zapletený prezident, pak by Američané mohli dojít k závěru, že si to zaslouží, protože zradil Ameriku,“ tvrdí Lepš.

Právě zrada ve prospěch cizí mocnosti a vědomé lhaní je v očích americké společnosti něco, co se tvrdě trestá. „Američané jsou na lži velmi citliví,“ říká Lepš a jako důkaz uvádí příklad bývalého prezidenta Spojených států Billa Clintona, kterého vědomé lhaní o tom, že nemá milenku, dohnalo právě až k impeachmentu. Senát, který má v procesu impeachmentu rozhodující slovo, ale nakonec rozhodl, že Clinton v čele Spojených států zůstane. Případný „vyhazov“ prezidenta musí schválit nejméně dvě třetiny senátorů.

To se málem stalo v případu prezidenta Richarda Nixona a jeho účasti v aféře Watergate. Než se ale o impeachmentu začalo hlasovat, Nixon raději sám odstoupil. „Žádné protesty v ulicích proti jeho odstoupení nebyly, protože se sám zdiskreditoval a Amerika si naopak oddychla,“ říká Lepš. V případě impeachmentu Trumpa by však ulice mohly být zaplněny davy nespokojených občanů, a to v případě, že by důkazům o jeho propojení s Ruskem nebyli ochotni věřit. „ Je otázkou, do jaké míry by se jeho voliči ztotožnili s případnými důkazy o tom, že zradil Ameriku a byl ochoten spolupracovat s cizí velmocí, a zda by pro ně byly uvěřitelné,“ říká Lepš.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744