Články odjinud

Dánská studentka zabila 100 teroristů z Islámského státu. Radikálové za její hlavu nabízejí miliony

Dánská studentka zabila 100 teroristů z Islámského státu. Radikálové za její hlavu nabízejí miliony

Při pohledu na její civilní fotky by vás to možná ani nenapadlo. Přesto má 23letá dánská studentka Joanna Palani netradiční zkušenosti. V Iráku a Sýrii pomáhá zničit tzv. Islámský stát. Teroristická organizace dokonce na její dopadení vypsala milionovou odměnu.

Joanna je dívka iránsko-kudrského původu, která se narodila v uprchlickém táboře v Ramádí. Tehdy byla v plném proudu první válka v Perském zálivu. A válečná vřava jako by ji poznamenala pro další průběh života.

Když jí bylo devět, poprvé vystřelila z pušky. Poté přišel rok 2014 a ona odešla bojovat. Zanechala školy v Kodani a pustila se s vervou do boje. Nejprve proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, následně proti Islámskému státu. „Inspiroval mě boj za práva žen, za demokracii, za evropské hodnoty, které jsem se naučila jako Dánka,“ vysvětlila.

Bojovala v Kobani, kde pomáhala kurdským jednotkám ubránit město před islamisty. Když se pak připojila k pešmergům, podílela se na osvobození jezídek, které ISIS věznil jako sexuální otrokyně.

„Používala jsem ruskou odstřelovací pušku. Jako odstřelovač musíte být velice trpělivý,“ popisovala detaily z bojových operací mladá dívka.

Její aktivita ale vzbudila nevoli u dánských úřadů. Ty jí na základě protiteroristického zákona odebrali pas, aby nemohla odcestovat. Následně strávila nějaký čas ve vězení. Dánsko totiž sice v konfliktu podporuje Kurdy, svým občanům ale účast v bojích nedovoluje.

„Klidně budu deset let ve vězení s pocitem, že jsem chránila své lidi, ale nebudu jeden den za mřížemi jako nebezpečná osoba pro Dánsko,“ prohlásila.

Jestli není oblíbená u dánské vlády, není to nic proti tomu, jakou pověst má u islamistů. ISIS na její hlavu vypsal dokonce odměnu. Komu se podaří mladou dívku zneškodnit, dostane milion dolarů (asi 25 milionů korun).

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud