Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dánská studentka zabila 100 teroristů z Islámského státu. Radikálové za její hlavu nabízejí miliony

Dánská studentka zabila 100 teroristů z Islámského státu. Radikálové za její hlavu nabízejí miliony

Při pohledu na její civilní fotky by vás to možná ani nenapadlo. Přesto má 23letá dánská studentka Joanna Palani netradiční zkušenosti. V Iráku a Sýrii pomáhá zničit tzv. Islámský stát. Teroristická organizace dokonce na její dopadení vypsala milionovou odměnu.

Joanna je dívka iránsko-kudrského původu, která se narodila v uprchlickém táboře v Ramádí. Tehdy byla v plném proudu první válka v Perském zálivu. A válečná vřava jako by ji poznamenala pro další průběh života.

Když jí bylo devět, poprvé vystřelila z pušky. Poté přišel rok 2014 a ona odešla bojovat. Zanechala školy v Kodani a pustila se s vervou do boje. Nejprve proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada, následně proti Islámskému státu. „Inspiroval mě boj za práva žen, za demokracii, za evropské hodnoty, které jsem se naučila jako Dánka,“ vysvětlila.

Bojovala v Kobani, kde pomáhala kurdským jednotkám ubránit město před islamisty. Když se pak připojila k pešmergům, podílela se na osvobození jezídek, které ISIS věznil jako sexuální otrokyně.

„Používala jsem ruskou odstřelovací pušku. Jako odstřelovač musíte být velice trpělivý,“ popisovala detaily z bojových operací mladá dívka.

Její aktivita ale vzbudila nevoli u dánských úřadů. Ty jí na základě protiteroristického zákona odebrali pas, aby nemohla odcestovat. Následně strávila nějaký čas ve vězení. Dánsko totiž sice v konfliktu podporuje Kurdy, svým občanům ale účast v bojích nedovoluje.

„Klidně budu deset let ve vězení s pocitem, že jsem chránila své lidi, ale nebudu jeden den za mřížemi jako nebezpečná osoba pro Dánsko,“ prohlásila.

Jestli není oblíbená u dánské vlády, není to nic proti tomu, jakou pověst má u islamistů. ISIS na její hlavu vypsal dokonce odměnu. Komu se podaří mladou dívku zneškodnit, dostane milion dolarů (asi 25 milionů korun).

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744