Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dárek pro Noční vlky. Ruští motorkáři dostali peníze od Kremlu

Dárek pro Noční vlky. Ruští motorkáři dostali peníze od Kremlu

Když letos projížděli Českem, byl z toho poprask. Mnozí Noční vlky kritizují, že jsou radikálně nacionalistickou skupinou. Označují se sice za apolitickou organizaci, ale Kreml jim přislíbil vysokou částku na projekt, který má šířit jednotu Slovanů. 

Ruský motorkářský klub Noční vlci obdržel od Kremlu v přepočtu 1,3 milionu korun. Peníze dostal na projekt s názvem Slovanský svět, který má propagovat jednotu mezi Slovany. Šířit ji bude v rámci série automobilových a motocyklových silničních výletů, napsal server Moscow Times

Noční vlci se už dříve pokusili uskutečnit cestu z Moskvy do Berlína na počest sedmdesátiletého výročí vítězství ve druhé světové válce. Na polských hranicích je ale zastavili a několik členů odmítli vpustit do země.

Organizace se sice označuje za apolitickou, ale aktivně podporuje Vladimira Putina. Řídí se vojenským řádem a podle zdrojů jsou členové radikální nacionalisté a násilníci. Letos projeli také Prahou. 

Kreml podporuje i jiné skupiny. Například organizaci veteránů Bojové bratrství, která obdržela v přepočtu 1,3 milionu korun na vlastenecké shromáždění v ruské enklávě Kaliningradu. Organizace Nesmrtelný pluk, jež si připomíná veterány z druhé světové války, získala v přepočtu 3,8 milionu korun.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1