„Dáváme vám dva měsíce.“ Evropská komise důrazně kárá Polsko | info.cz

Články odjinud

„Dáváme vám dva měsíce.“ Evropská komise důrazně kárá Polsko

Brusel posílá do Varšavy nová doporučení ohledně právního státu. To v překladu znamená důraznou výzvu, aby země odstranila dříve vytýkané záležitosti a nedělala nové kontroverzní kroky. Nutno podotknout, že naposledy konzervativní polská vláda odmítla poslechnout a dnes nemá důvod zachovat se jinak. Vše dobře ilustruje dění kolem ústavního soudu, do jehož čela právě dnes prezident Duda navzdory opozici a názoru unijních úředníků jmenoval novou šéfku.

Brusel je s Polskem opravdu hodně nespokojený. Nejedná se jen o jednotlivosti, místopředseda Evropské komise Frans Timmermans mluví rovnou o „systémovém problému“. Polsko má dva měsíce na reakci.

Naposledy Brusel zemi podobným způsobem pokáral na konci července. Vláda na to ale nereagovala. „Problémy, o nichž jsme psali ve svém minulém doporučení, nebyly vyřešeny. Něco se zlepšilo, ale hlavní potíže zůstaly,“ poznamenal dnes Timmermans.

Dnes místopředseda EK v souvislosti s děním kolem polského ústavního soudu zdůrazňoval hlavně otázku nezávislosti soudního systému. 

Nově komise doporučuje polské vládě vyvarovat se činů a prohlášení, která by mohla podkopávat legitimitu a efektivitu ústavního soudu. Zajistit je podle komise také třeba, aby soud mohl co nejrychleji a nejefektivněji prověřit ústavnost zákonů, které se ho a jeho soudců týkají, a své nálezy publikoval.

Jenže ve Varšavě se mezitím děje opak. Prezident Andrzej Duda předsedkyní Ústavního soudu jmenoval soudkyni Julii Przylembskou. Nahradila dosavadního předsedu, kterému v úterý vypršel mandát. V instituci tak získali většinu soudci naklonění vládě.

Podle polské opozice je to další neústavní krok v dlouhodobém sporu o fungování nejvyšší soudní instituce v zemi. Evropská komise jmenování předsedkyně kritizovala. V čele soudu by podle ní měl být jen „úřadující“ dočasně pověřený šéf.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud