Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Davis k jednání o přechodném období po brexitu: Jasno bude v březnu, Británie během něj nebude vazalem EU

Davis k jednání o přechodném období po brexitu: Jasno bude v březnu, Británie během něj nebude vazalem EU

Británie bude usilovat o rovnocennost, nikoli o harmonizaci svých předpisů se směrnicemi Evropské unie po odchodu z evropského bloku. Prohlásil to dnes ve výboru britského parlamentu ministr pro brexit David Davis. Zároveň řekl, že do konce března očekává uzavření dohody s EU o přechodném období po vystoupení Británie z unie. Během tohoto období Británie nebude vazalem EU, ujistil Davis.

Davis dnes v parlamentu hovořil o pokroku při rozhovorech o britském odchodu z EU. Přitom se věnoval především budoucím obchodním vztahům a také předpokládanému harmonogramu dalších brexitových jednání.

Summit EU v prosinci potvrdil možnost posunu rozhovorů mezi EU a Británií do druhé fáze, tedy k budoucím vztahům a přechodnému období, které si přeje Londýn a které by mělo trvat zhruba dva roky po odchodu Británie z bloku na jaře 2019. Během tohoto období by měla podle představ zbývajících 27 zemí EU zůstat v platnosti například stávající unijní pravidla volného pohybu osob a další svobody spojené s jednotným unijním trhem.

Davis dnes potvrdil, že pro Británii se jeví jako vhodné dvouleté přechodné období, hlavní důraz by ale měl být kladen na budoucí vztahy s EU. Jednání o podrobnostech tohoto tématu by přitom podle něj mohlo pokračovat ještě v přechodném období. Davis řekl, že v té době by měla Británie vyjednávat například obchodní dohody se třetími zeměmi.

Ministr ujistil, že bude chtít uzavřít ambiciózní dohody o volném obchodu s různými státy. Nespokojí se například s převzetím všech částí existující dohody o volném obchodu mezi EU a Kanadou. Stávající dohody o volném obchodu s EU představují podle Davise základ, a nikoli strop toho, čeho chce Británie dosáhnout po brexitu.

Davis rovněž očekává, že právě během přechodného období Londýn uhradí svůj "účet za brexit". Británie slíbila EU zaplatit v rámci finančního vyrovnání mezi 35 až 39 miliardami liber (jeden až 1,1 bilionu korun). Tento slib je podmíněn dosažením dohody o budoucím partnerství.

Ministr pro brexit odmítl obavy, že Británie bude během přechodného období vazalským státem EU proto, že bude nadále pod jurisdikcí Soudního dvora EU. "Ne, nebudeme (vazalem)," odpověděl konzervativnímu poslanci Jacobovi Reesovi-Moggovi. "Kdyby to bylo navěky, moje odpověď by zněla ano, ale moje odpověď pro krátkou dobu je záporná," zdůraznil Davis.

Británie má v přechodném období v souladu s pravidly EU dál podléhat dohledu unijních agentur, Evropské komise i unijního soudu.

Ministr Davis dnes rovněž ujistil občany z unijních zemí žijící v Británii, že se nemají brexitu obávat. Deportováni podle jeho slov nebudou.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1