Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Davoská elita v Trumpově éře. Je příliš uzavřená a odtržená od reality?

Davoská elita v Trumpově éře. Je příliš uzavřená a odtržená od reality?

Každoročně se ve švýcarském Davosu sjíždějí vybrané světové špičky, aby zde na výročním zasedání Světového ekonomického fóra probraly výzvy, kterým čelí současný svět. Letos budou mezi hlavní témata patřit nespokojenost veřejnosti s elitami a s výsledky globalizace. Tedy témata, k jejichž vyhřeznutí přispěla i právě davoská elita, podotýká sloupkař New Yorku Times Andrew Ross Sorkin. 

Sorkin ve svém komentáři poukazuje na to, že dlouhá léta byli do švýcarského luxusního letoviska zváni výhradně zastánci volného obchodu a nadnárodní spolupráce, kteří tu probírali témata jako je nerovnost, klimatické změny a ekonomické výzvy, kterým čelí rozvojové země.

Ve veřejném mínění se ale mezitím na povrch dostaly úplně protikladné tendence – nespokojenost s elitami a výsledky globalizace – na něž davoské elity kvůli své „uzavřenosti“ nedokázaly včas zareagovat. A zřejmě k nim svojí odtržeností od problémů běžného člověka také sami přispěly, píše Sorkin. Výsledkem je vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách či odchod Spojeného království z Evropské unie, který si odhlasovali Britové loni v referendu.

Odklon veřejnosti od volného obchodu k protekcionismu, který mnozí považují za jeden z určujících znaků dnešní doby, s vírou představitelů Světového ekonomického fóra v globalizaci zřejmě nezahýbal, jak vyplývá z vyjádření, které poskytli Sorokinovi. Vypadá to však, že i oni si uvědomují, že je třeba porozumět lidem, kteří mají za to, že jim globalizovaný trh – domněle či skutečně – neprospěl, a nabízet řešení, která budou fungovat. Oficiálním tématem letošního 47. ročníku je tak „vnímavé a zodpovědné vůdcovství“.

Mezi nejvýznamnější nová jména patří britská premiérka Theresa Mayová či čínský prezident Si Ťin-pching. Spojené státy zastupuje dosluhující viceprezident Joe Biden a ministr zahraničí John Kerry, účastní se ale i poradci nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Očekává se, že i v jejich projevech by mohla zaznít určitá reflexe soudobého stavu, která by ukázala, že davoské elity jsou schopné vnímat problémy obyčejného člověka a následně je v praxi také uspokojivě řešit. Zda k tomu nakonec dojde, ale zůstává dle Sorkina otázkou.   

 

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek