Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dědic slavného jména, který oponuje Trumpovi. Kdo je Joe Kennedy III.?

Dědic slavného jména, který oponuje Trumpovi. Kdo je Joe Kennedy III.?

Americký prezident Donald Trump v úterý pronesl své první poselství o stavu unie, jeho oponentem z demokratického tábora se stal Joseph Patrick Kennedy III., který se zhostil práva opoziční strany odpovědět na bilanční zprávu hlavy státu. Prezidentovi vytkl, že navzdory tomu, že se americké ekonomice daří, korporace zvýšily svoje zisky a povzbudili tím investory, řadoví zaměstnanci žádné změny nepocítili. 

Kennedy vs. Trump

Trump své první poselství z velké části postavil na rekapitulaci úspěchů, které si připisuje v prvním roce svého úřadování v Bílém domě. Hovořil o výjimečně dobré kondici americké ekonomiky, o daňové reformě, která podle prezidenta prospěla milionům Američanů, nebo o zrušení jádra „katastrofální“ zdravotní reformy svého předchůdce Baracka Obamy.

Podle Kennedyho, který je jako vnuk někdejšího ministra spravedlnosti Roberta Kennedyho nositelem politického dědictví slavné americké rodiny, by Američané měli odmítnout „vypjaté stranictví a chaos“ Trumpovy éry. „Surovci“ prý mohou zasadit úder a zabodovat, ale nikdy nedosáhnou síly a velikosti ducha lidí sjednocených k obraně své budoucnosti.

Vláda podle Kennedyho neútočí jen na zákony, které Američany chrání, ale útočí na samotnou myšlenku, že Američané za ochranu stojí. Demokraté naopak slibují lepší osud všem, „kdo tuto zemi mají za vlastní“.

Dědic slavného jména a ochránce slabších

Vnuk demokratického senátora Robert F. Kennedyho a prasynovec slavného Johna F. Kennedyho Joseph Patrick Kennedy III. se narodil 4. října 1980 v Brightonu (Massachusetts). Poté, co úspěšně absolvoval Stanfordskou univerzitu, strávil dva roky v Dominikánské republice jako člen mírových sborů. Pomáhal hlavně zaměstnancům tamní rezervace, bojoval nejen za jejich lepší finanční podmínky, snažil se ale také zvýšit renomé celého parku a přitáhnout tak více turistů.

V roce 2006 se ale vrátil zpět do Massachusetts a vystudoval práva na Harvardu. Při studiu pracoval v kanceláři, která poskytovala právní pomoc lidem s nízkými příjmy, kteří se ocitli v problémech během finanční krize v roce 2008.

Politická kariéra

Joe oficiální vstup do politiky oznámil v lednu 2012. Rozhodl se kandidovat na post kongresmana Barneyho Franka, který dal své křeslo k dispozici. Do volební kampaně vstoupil větou „Domnívám se, že tato země byla založená na jednoduché myšlence. A to, že každý člověk si zaslouží, aby se s ním zacházelo spravedlivě.“ Do kongresu se nakonec s 61 procenty hlasů dostal a setrval v něm až doposud.

Pozornost si získal v roce 2017, kdy se jeho projev stal doslova hitem sociálních sítí. Ohradil se totiž republikánským návrhům, které mířily proti zákonu o zdravotní péči, takzvané „Obamacare“. O komplexní zdravotní péči pro všechny Američany se zásadně snažil už i Ted Kennedy, který v roce 2009 zemřel na rakovinu. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1