Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Demokracie vrátila Němcům sebevědomí.“ Prezident Gauck se opřel do populistů

„Demokracie vrátila Němcům sebevědomí.“ Prezident Gauck se opřel do populistů

Německo je zemí stability a mělo by takovou i zůstat, míní německý prezident Joachim Gauck. Politici i novináři by se proto podle něj měli postavit populistickým a autoritářským tendencím, které se v dnešním světě objevují. Gauck, kterého ve funkci zakrátko nahradí exministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, to v úterý řekl zahraničním novinářům.

„Všude v Evropě a jinde možná ještě více zažíváme to, že osvícenecká politika prochází těžkou fází. Samozřejmost, s jako jsme pojímali demokracii a pokrok před 20 nebo 25 lety jako budoucí model jednoho světa, se vytratila,“ vyjádřil své přesvědčení Gauck.

 

„Na řadě míst světa je více či méně autoritářství, více či méně otázek, jestli je liberální demokracie schopná rychle řešit stávající problémy,“ uvedl také sedmasedmdesátiletý politik. Ruku v ruce s tím se podle něj objevují otázky, jestli by nebylo lepší, aby se k některým záležitostem přistupovalo s větší mírou autoritářství.

„Já takové myšlení odmítám. Zůstávám samozřejmě zastáncem otevřené liberální společnosti,“ dal jasnou odpověď bývalý evangelický pastor. Jak politici, tak novináři mají podle něj povinnost s lidmi o demokracii hovořit tak, aby bylo jasné, proč jí chtějí zůstat věrni.

50 let ve válce a diktaturách

Zvláště Německu toho podle něj liberální demokracie přinesla mnoho. Tak jak se v souvislosti s vývojem v západní části Německa po druhé světové válce mluví o ekonomickém zázraku, mělo by se mluvit i o zázraku demokratickém. „U člověka jako jsem já, který se narodil do války a 50 let strávil v diktaturách, je tenhle demokratický zázrak skutečně pozoruhodnější a důležitější než zázrak hospodářský,“ prohlásil Gauck.

Spolu se stabilitou právního státu a živou občanskou společností, fungující demokratické procesy Němcům podle Gaucka také do značné míry navrátily sebevědomí a umožnily jim více se angažovat ve světě. Právě nutnost většího zapojení Německa do světového dění Gauck během pěti let v úřadu opakovaně zdůrazňoval.

Do nového funkčního období se Gauck, který by se znovuzvolením neměl problém, rozhodl i kvůli svému věku nekandidovat. Ve funkci skončí 18. března.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744