Demokraté hledají svou tvář. Jejich nové hvězdy porazil i muž s autem na migranty | info.cz

Články odjinud

Demokraté hledají svou tvář. Jejich nové hvězdy porazil i muž s autem na migranty

Úterní kongresové volby naznačily, že se američtí demokraté musí znovu zamyslet nad způsobem, jakým chtějí za dva roky porazit prezidenta Donalda Trumpa. Řada jejich nadějí totiž pohořela. Do prezidentských voleb ve Spojených státech sice zbývají ještě dva roky, celá kampaň ale začne dříve – v únoru 2020 se rozběhnou demokratické primárky.

Známé klišé říká, že ve chvíli, kdy volby skončí, začínají rovnou ty další. To, co se právě děje ve Spojených státech, dává heslu za pravdu. Mozky demokratických stratégů od středy vymýšlí, čím a kým osloví voliče v příštím klíčovém hlasování.

Sami demokraté přiznávají, že jim letošní výsledky ukázaly nutnost změnit strategii. Cílem má být mobilizace voličů z řad menšin a přesvědčování voličů, aby odmítli rasismus. „Voliči někdy musí přestat oceňovat rasistické chování,“ cituje list Augusta Chronicle aktivistku Brittany Packnettovou.

Úspěchy v baštách nestačí

Před úterními volbami přitom vypadalo vše jasně. Demokraté zažehnali personální nouzi z předchozích let, která vedla k tomu, že v prezidentských primárkách kandidovali jen tři lidé – Hillary Clintonová, Bernie Sanders a Martin O´Malley, který ale odstoupil hned po prvním hlasování v Iowě.

Straně se rýsovaly nové hvězdy reprezentující její posun liberálnějšímu programu a rétorice. Primárky vystřelily nahoru skromnou hispánku horující za socialistické reformy Alexandru Ocasio-Cortézovou nebo Beto O´Rourkea, jenž mohl porazit texaského senátora Teda Cruze. V guvernérských volbách se čekala vítězství Andrew Gilluma na Floridě a Stacey Abramsové v Georgii – reprezentantů afroamerické menšiny.

Demokraté sice poukazují na úspěchy Ocasio-Cortézové, Jahany Hayesové, Ayanny Pessleyová nebo Veronicy Escobarové. Jenže všechny dámy kandidovaly do Sněmovny v okrscích, které jsou tradičními demokratickými baštami. Ocasio-Cortézová zvítězila v newyorském obvodě, kde republikán nevyhrál od roku 1993, Pressleyová v Connecticutu sebrala mandát, jenž patří modrým nepřetržitě dokonce od 20. let minulého století.

A tak se pozornost upíná jinam. Gillum a Abramsová se měli podle předpokladů stát prvními černošskými guvernéry svých států. Zvlášť v Georgii, jedné z klasických jižanských zemí, by to byl téměř revoluční počin. A průzkumy tomu nahrávaly. Ještě pár dní před volbami predikovaly těsný souboj s konečným vítězstvím demokratických kandidátů.

Černoška v čele Georgie? Přednost dostalo ztělesnění starého Jihu

Nápad vsadit na ultraliberální černošku ve státě, který se drží jižanských tradic a desítky let v něm vyhrávají republikáni, se mohl zdát pošetilý. Jenže Abramsová měla dokázat, že se Georgia mění. Černošští voliči tvoří čím dál větší podíl elektorátu, bělochů je tu 60 procent – méně než činí průměr v celých USA. V posledních letech navíc narostla populace městských aglomerací, které jsou spíše liberálně naladěné. Agitovat za možnou první afroamerickou guvernérku v dějinách Spojených států přijeli bývalý prezident Barack Obama nebo populární televizní hvězda Oprah Winfreyová.

Klíčovou výhodou Abramsové však měl být její republikánský soupeř Brian Kemp. Ten působil jako ministr státní vlády a čelil kritice kvůli střetu zájmů, neboť jeho úřad průběh voleb dozoroval. Kemp se navíc profiloval jako ultrakonzervativní kandidát a byznysmen. Stylizoval se do role jakéhosi Donalda Trumpa z Jihu. A vysloužil si i prezidentovu podporu, což v předchozích měsících bývalo i v republikánských baštách spíše na škodu.

Kemp hrál svoji hru opravdu naplno. Jeho volební spoty působily místy až bizarně a čiší z nich duch tradičního jižanství. Kemp v nich se zbraní zkouší přítele své dcery, zda má správné hodnoty zahrnující například i ochranu druhého dodatku Ústavy. Jindy zase odhazuje granát, jehož výbuch má symbolizovat boj proti nadměrnému vládnímu utrácení. S motorovou pilou v ruce chce osekávat regulace a v případě nutnosti zapojí i své auto. „Mám velký náklaďák. Pro případ, že budu muset shromáždit nelegální migranty a sám je odvést domů,“ pronáší bojovně.

V době vydání tohoto textu ještě nebyly oficiální výsledky z Georgie k dispozici. Stát má specifická volební pravidla. Volí se tam stejně jako do českého Senátu dvoukolově. Kandidát musí k vítězství v prvním kole získat přes 50 procent hlasů, jinak následuje duel dvou nejúspěšnějších uchazečů mezi sebou. Podle webu FiveThirtyEight.com je pravděpodobné, že na druhé kolo nedojde a guvernérem bude Kemp.

Demokratka ale nechce přiznat porážku. Odkazuje na to, že stále ještě zbývá sečíst několik desítek tisíc hlasů z korespondenčního a předčasného hlasování. „Demokracie funguje jen tehdy, když pro ni pracujeme, když za ni bojujeme, když ji vyžadujme. Jsem tu, abych vám sdělila, že tu ještě ještě zůstávají nesečtené hlasy,“ řekla v projevu ke svým příznivcům. Aby si však vynutila druhé kolo, musela by Abramsová stáhnout ztrátu zhruba 25 tisíc hlasů.

Prohrál Gillum i Cruzův vyzyvatel

Neuspěl ani Gillum, jemuž hrál do karet slabý protikandidát. Na Floridě, která zahrnuje silné obvody liberálů i konzervativců, proti němu kandidoval republikán Ron DeSantis, jenž byl jedním z mnoha kongresmanů ve Sněmovně reprezentantů. Navíc kvůli svým vazbám na krajně pravicovou scénu nepříliš přesvědčivě odvracel obvinění z rasismu. Jenže už během prvních několika hodin bylo jasné, že Gillum očekávání nenaplní a guvernérem se stane DeSantis.

Asi nejlépe působí výsledek Beto O´Rourkea. Sice podobně jako Gillum a Abramsová těsně prohrál, v jeho případě ale nečelil bizarním postavám Jihu nebo lidem se sklony k rasismu, nýbrž úspěšnému obhájci mandátu. V tradičně republikánském Texasu výrazně prohnal někdejšího uchazeče o republikánskou prezidentskou nominaci Teda Cruze.

„Udělal velice mnoho, jak slíbil. Navíc bez toho, aby byl negativní nebo získával peníze od podivných sponzorů a politických konzultantů. Byl prvním demokratickým kandidátem za hodně dlouhou dobu, který přilákal nové voliče – ženy, mladé, menšiny,“ konstatuje ve svém komentáři redaktorka listu Texas Monthly Mimo Swartzová, podle níž dal O´Rourke lidem šanci volit pro něco a ne proti něčemu.

Příliš liberální demokraté

Vinit z porážky velkých demokratických nadějí jen jejich příklon k silnému liberalismu, by bylo laciné. Důvodů bylo více a pořádně je zjistíme až v dalších týdnech a měsících. To dokazuje fakt, že prohráli i jiní, umírněnější kandidáti. Na zmíněné Floridě míří k prohře (hlasy se budou ještě přepočítávat) dosavadní senátor Bill Nelson, jenž je považovaný za centristu a oponoval některým levicovým návrhům typu rozšířit programy veřejného zdravotního pojištění na všechny Američany.

Přílišný tlak na opouštění zažitých pořádků a společenské změny ale není možné s odkazem na Neslona a další podceňovat. Z čerstvého průzkumu agentury YouGov, který zkoumal nálady mezi Američany, vyplývá, že Demokratická strana se stala příliš liberální pro 13 procent jejích stoupenců. Mezi nezávislými to je dokonce 36 procent lidí.

Jistou naději demokratům dává, že o jejich témata zájem je, jak dokazuje úspěch referenda, v němž voliči na Floridě umožnili do budoucna hlasovat i lidem odsouzeným za trestný čin. Ti dosud po návratu z vězení neměli jistotu, zda je k volbám pustí. Obzvlášť v americké politice ale platí, že k tématům musíte mít i lídra schopného oslovit lidi napříč Spojenými státy. Na hledání toho pravého mají demokraté ještě zhruba rok a půl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud