Demonstrace v Albánii se zvrhla. Rozzuřený dav zdemoloval novou mýtnou stanici na dálnici | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Demonstrace v Albánii se zvrhla. Rozzuřený dav zdemoloval novou mýtnou stanici na dálnici

Demonstrace v Albánii se zvrhla. Rozzuřený dav zdemoloval novou mýtnou stanici na dálnici

Zhruba dvě desítky lidí utrpěly dnes zranění při protestech proti zavedení mýtného na dálnici na severovýchodě Albánie. Rozzuřený dav, který se střetl s policisty, dokonce nedaleko města Kukës zdemoloval stanici na výběr mýta, informovala agentura AP.

Mýtné albánské úřady zavedly na jedné z dálnic na severu země, která spojuje hranici s Kosovem a jadranské pobřeží. Na protest proti tomu se nedaleko Kalimashského tunelu dnes sešlo několik stovek lidí. Původně pokojná demonstrace se ale po čase zvrhla a rozzuření lidé začali házet kameny na policisty a ničit stanici na výběr mýta. Část jí dokonce zapálili, napsala agentura AP.

Podle agentury DPA utrpělo zranění dvanáct protestujících a pět policistů. Agentura AP s odvoláním na ministra vnitra Fatmira Xhafaje uvedla, že zraněných policistů je třináct.

Ministr Xhafaj i premiér Edi Rama násilí odsoudili a slíbili přísné potrestání útočníků. Předseda nejsilnější opoziční Demokratické strany Lulzim Basha vyzval vládu, aby z placení mýta vyjmula lidi žijící v okolí dálnice a celkově snížila výši mýtného.

Nově musí řidič na severovýchodě Albánie platit v přepočtu 63 korun za motocykl, 127 korun za automobil a 570 korun za nákladní vůz. Zpoplatněný je zhruba stokilometrový úsek od kosovské hranice k městu Milot u jadranského pobřeží. Po dálnici podle AP jezdí množství turistů z Kosova k moři. Mezinárodní konsorcium dostalo licenci na výběr mýta na této dálnici na třicet let.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.