Demonstrace v Albánii se zvrhla. Rozzuřený dav zdemoloval novou mýtnou stanici na dálnici | info.cz

Články odjinud

Demonstrace v Albánii se zvrhla. Rozzuřený dav zdemoloval novou mýtnou stanici na dálnici

Zhruba dvě desítky lidí utrpěly dnes zranění při protestech proti zavedení mýtného na dálnici na severovýchodě Albánie. Rozzuřený dav, který se střetl s policisty, dokonce nedaleko města Kukës zdemoloval stanici na výběr mýta, informovala agentura AP.

Mýtné albánské úřady zavedly na jedné z dálnic na severu země, která spojuje hranici s Kosovem a jadranské pobřeží. Na protest proti tomu se nedaleko Kalimashského tunelu dnes sešlo několik stovek lidí. Původně pokojná demonstrace se ale po čase zvrhla a rozzuření lidé začali házet kameny na policisty a ničit stanici na výběr mýta. Část jí dokonce zapálili, napsala agentura AP.

Podle agentury DPA utrpělo zranění dvanáct protestujících a pět policistů. Agentura AP s odvoláním na ministra vnitra Fatmira Xhafaje uvedla, že zraněných policistů je třináct.

Ministr Xhafaj i premiér Edi Rama násilí odsoudili a slíbili přísné potrestání útočníků. Předseda nejsilnější opoziční Demokratické strany Lulzim Basha vyzval vládu, aby z placení mýta vyjmula lidi žijící v okolí dálnice a celkově snížila výši mýtného.

Nově musí řidič na severovýchodě Albánie platit v přepočtu 63 korun za motocykl, 127 korun za automobil a 570 korun za nákladní vůz. Zpoplatněný je zhruba stokilometrový úsek od kosovské hranice k městu Milot u jadranského pobřeží. Po dálnici podle AP jezdí množství turistů z Kosova k moři. Mezinárodní konsorcium dostalo licenci na výběr mýta na této dálnici na třicet let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud