Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Den ve 30 vteřinách: Brusel žaluje Česko kvůli volnému pohybu pracovníků, VW chce přesunout část výroby Škody

1080p720p360p

Evropská komise posílá Českou republiku společně s Lucemburskem k unijnímu soudu. Argumentuje, že země nesplnily své povinnosti v souvislosti s pravidly volného pohybu pracovníků po Evropské unii. Německá automobilka Volkswagen mezitím zvažuje, že přesune část výroby Škoda Auto do Německa. Rovněž chce, aby Škoda platila více peněz za společné technologie. Co dalšího se dnes v Čechách i za jeho hranicemi děje? 

Brusel žaluje ČR kvůli volnému pohybu pracovníků. Hrozí, že budeme platit milion denně

Evropská komise žaluje Česko kvůli směrnici o volném pohybu pracovníků. Praha by proto mohla denně platit sankci více než 900 tisíc korun, pokud se nepostaví k výtkám a neuvede pravidla do souladu s unijními požadavky. Brusel vedle Česka ukázal rovněž i na Lucembursko. Obě země žaluje u unijního soudu kvůli tomu, že nesplnily své povinnosti v souvislosti s pravidly volného pohybu pracovníků po EU. Své vnitrostátní předpisy měly země do souladu se směrnicí, přijatou v roce 2014, uvést do 21. května loňského roku, Česko ale zatím ani neurčilo subjekt, který by v ČR pracovníkům z jiných zemí EU poskytoval „podporu a pomoc při prosazování jejich práv".

Reuters: VW zvažuje, že přesune část výroby Škody, ta bude víc platit za technologie

Vedení a odbory německé automobilky Volkswagen (VW) se snaží omezit konkurenci, kterou pro značku VW představuje sesterská značka Škoda. Chtějí, aby se část produkce divize výrobce Škoda Auto přesunula do Německa a aby česká divize platila více peněz za sdílené technologie, uvedly pro agenturu Reuters zdroje z podniku. Příznivé recenze a ziskovost automobilů značky Škoda stupňují rivalitu uvnitř koncernu Volkswagen v době, kdy značka VW směřuje k rušení tisíců pracovních míst v rámci odbourávání nadbytečných kapacit v německých továrnách. Německé odbory vidí v úspěchu škodovek hrozbu, ale paradoxně i potenciální záchranný kruh.

Střelba ve Vegas: Policie našla 47 zbraní útočníka, čeká se na výslech jeho přítelkyně

Americká policie našla necelou padesátku střelných zbraní na třech různých místech, kde se vyskytoval pachatel nedělního masakru v Las Vegas. Úřady uvedly, že 12 zbraní použitých při střelbě z hotelového pokoje na účastníky koncertu mělo na sobě zařízení umožňující upravit poloautomatickou zbraň na zbraň plně automatickou – tedy zajišťující rychlejší střelbu. Do USA se mezitím ze zahraničí vrátila přítelkyně lasvegaského střelce, kterou chce policie vyslechnout. Zbraně byly nalezeny v hotelovém pokoji a na dvou dalších místech, kde vrah Stephen Paddock pobýval. Byly zakoupeny v Nevadě, Utahu, Kalifornii a Texasu a šlo o směs pušek, pistolí a brokovnic.

Další kandidát na prezidenta je Pavel Fischer, bývalý diplomat a poradce Václava Havla

O funkci českého prezidenta se bude v lednových volbách ucházet i bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, uvedl zdroj z jeho volebního týmu. Kandidaturu Fischerovi umožní deset podpisů senátorů, které již má k dispozici. Účast v boji o Hrad plánuje Fischer oznámit na čtvrteční tiskové konferenci. Fischer v minulosti působil jako český velvyslanec ve Francii a v Monaku, v současné době působí jako ředitel agentury STEM. Jako možného kandidáta na post hlavy státu ho loni označila iniciativa Kroměřížská výzva. Jeden z deseti senátorských podpisů získal kandidát například od šéfa senátorského klubu KDU-ČSL Petra Šilara. „Ano, Pavel Fischer má podporu senátorů. Já mu ji dal také," uvedl Šilar.

Aktuálně.cz: Liglass daroval SPO 200 tisíc, Mynář firmu později doporučil Kyrgyzstánu

Společnost Liglass Trading CZ darovala loni Straně práv občanů 200 tisíc korun. Ten samý rok pak bývalý předseda strany, nyní kancléř Vratislav Mynář, doporučil firmu Kyrgystánu, píše server Aktuálně.cz. Informace o daru jsou zanesené ve výroční zprávě Strany práv občanů. Prezident Zeman i kancléř Mynář se za firmu Liglass přimlouvali v Kyrgyzstánu, kde pak společnost získala miliardovou zakázku na stavbu vodních elektráren, přestože neměla žádné zkušenosti z oboru. Zeman nedávno novinářům řekl, že ve svém funkčním období lobboval za desítky českých firem, a to na základě doporučení ministerstva průmyslu a obchodu.

Nobelovu cenu za chemii získali vědci, kteří zjednodušili pozorování živých buněk.

Letošní Nobelovu cenu za chemii získali Švýcar Jacques Dubochet, Američan narozený v Německu Joachim Frank a Brit Richard Henderson za vývoj kryoelektronové mikroskopie. Jedná se o moderní zobrazovací metodu, která zjednodušuje a zlepšuje viditelnost biomolekul, oznámila dnes Královská švédská akademie věd. Tato metoda může například k vývoji nových léků. Kryoelektronová mikroskopie totiž umožňuje studium buněčné architektury, virů a proteinových komplexů téměř v atomovém rozlišení. "Vědci mohou nyní zmrazit biomolekuly uprostřed pohybu a zobrazit procesy, které dosud neviděli," uvedla Královská švédská akademie věd. „Tato metoda uvedla biochemii do nové éry," dodala akademie.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1