Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Den ve 30 vteřinách: Brusel žaluje Česko kvůli volnému pohybu pracovníků, VW chce přesunout část výroby Škody

1080p720p360p

Evropská komise posílá Českou republiku společně s Lucemburskem k unijnímu soudu. Argumentuje, že země nesplnily své povinnosti v souvislosti s pravidly volného pohybu pracovníků po Evropské unii. Německá automobilka Volkswagen mezitím zvažuje, že přesune část výroby Škoda Auto do Německa. Rovněž chce, aby Škoda platila více peněz za společné technologie. Co dalšího se dnes v Čechách i za jeho hranicemi děje? 

Brusel žaluje ČR kvůli volnému pohybu pracovníků. Hrozí, že budeme platit milion denně

Evropská komise žaluje Česko kvůli směrnici o volném pohybu pracovníků. Praha by proto mohla denně platit sankci více než 900 tisíc korun, pokud se nepostaví k výtkám a neuvede pravidla do souladu s unijními požadavky. Brusel vedle Česka ukázal rovněž i na Lucembursko. Obě země žaluje u unijního soudu kvůli tomu, že nesplnily své povinnosti v souvislosti s pravidly volného pohybu pracovníků po EU. Své vnitrostátní předpisy měly země do souladu se směrnicí, přijatou v roce 2014, uvést do 21. května loňského roku, Česko ale zatím ani neurčilo subjekt, který by v ČR pracovníkům z jiných zemí EU poskytoval „podporu a pomoc při prosazování jejich práv".

Reuters: VW zvažuje, že přesune část výroby Škody, ta bude víc platit za technologie

Vedení a odbory německé automobilky Volkswagen (VW) se snaží omezit konkurenci, kterou pro značku VW představuje sesterská značka Škoda. Chtějí, aby se část produkce divize výrobce Škoda Auto přesunula do Německa a aby česká divize platila více peněz za sdílené technologie, uvedly pro agenturu Reuters zdroje z podniku. Příznivé recenze a ziskovost automobilů značky Škoda stupňují rivalitu uvnitř koncernu Volkswagen v době, kdy značka VW směřuje k rušení tisíců pracovních míst v rámci odbourávání nadbytečných kapacit v německých továrnách. Německé odbory vidí v úspěchu škodovek hrozbu, ale paradoxně i potenciální záchranný kruh.

Střelba ve Vegas: Policie našla 47 zbraní útočníka, čeká se na výslech jeho přítelkyně

Americká policie našla necelou padesátku střelných zbraní na třech různých místech, kde se vyskytoval pachatel nedělního masakru v Las Vegas. Úřady uvedly, že 12 zbraní použitých při střelbě z hotelového pokoje na účastníky koncertu mělo na sobě zařízení umožňující upravit poloautomatickou zbraň na zbraň plně automatickou – tedy zajišťující rychlejší střelbu. Do USA se mezitím ze zahraničí vrátila přítelkyně lasvegaského střelce, kterou chce policie vyslechnout. Zbraně byly nalezeny v hotelovém pokoji a na dvou dalších místech, kde vrah Stephen Paddock pobýval. Byly zakoupeny v Nevadě, Utahu, Kalifornii a Texasu a šlo o směs pušek, pistolí a brokovnic.

Další kandidát na prezidenta je Pavel Fischer, bývalý diplomat a poradce Václava Havla

O funkci českého prezidenta se bude v lednových volbách ucházet i bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, uvedl zdroj z jeho volebního týmu. Kandidaturu Fischerovi umožní deset podpisů senátorů, které již má k dispozici. Účast v boji o Hrad plánuje Fischer oznámit na čtvrteční tiskové konferenci. Fischer v minulosti působil jako český velvyslanec ve Francii a v Monaku, v současné době působí jako ředitel agentury STEM. Jako možného kandidáta na post hlavy státu ho loni označila iniciativa Kroměřížská výzva. Jeden z deseti senátorských podpisů získal kandidát například od šéfa senátorského klubu KDU-ČSL Petra Šilara. „Ano, Pavel Fischer má podporu senátorů. Já mu ji dal také," uvedl Šilar.

Aktuálně.cz: Liglass daroval SPO 200 tisíc, Mynář firmu později doporučil Kyrgyzstánu

Společnost Liglass Trading CZ darovala loni Straně práv občanů 200 tisíc korun. Ten samý rok pak bývalý předseda strany, nyní kancléř Vratislav Mynář, doporučil firmu Kyrgystánu, píše server Aktuálně.cz. Informace o daru jsou zanesené ve výroční zprávě Strany práv občanů. Prezident Zeman i kancléř Mynář se za firmu Liglass přimlouvali v Kyrgyzstánu, kde pak společnost získala miliardovou zakázku na stavbu vodních elektráren, přestože neměla žádné zkušenosti z oboru. Zeman nedávno novinářům řekl, že ve svém funkčním období lobboval za desítky českých firem, a to na základě doporučení ministerstva průmyslu a obchodu.

Nobelovu cenu za chemii získali vědci, kteří zjednodušili pozorování živých buněk.

Letošní Nobelovu cenu za chemii získali Švýcar Jacques Dubochet, Američan narozený v Německu Joachim Frank a Brit Richard Henderson za vývoj kryoelektronové mikroskopie. Jedná se o moderní zobrazovací metodu, která zjednodušuje a zlepšuje viditelnost biomolekul, oznámila dnes Královská švédská akademie věd. Tato metoda může například k vývoji nových léků. Kryoelektronová mikroskopie totiž umožňuje studium buněčné architektury, virů a proteinových komplexů téměř v atomovém rozlišení. "Vědci mohou nyní zmrazit biomolekuly uprostřed pohybu a zobrazit procesy, které dosud neviděli," uvedla Královská švédská akademie věd. „Tato metoda uvedla biochemii do nové éry," dodala akademie.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1