Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Deník odhalil špinavé praktiky: Trump si prý objednal kompro na Obamovy poradce. Proč?

Deník odhalil špinavé praktiky: Trump si prý objednal kompro na Obamovy poradce. Proč?

„Nejhorší smlouva v historii“ – tak nazývá americký prezident Donald Trump jadernou dohodu mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi. Smlouva v roce 2015 zajistila pozastavení vývoje íránských atomových zbraní výměnou za uvolnění sankcí vůči zemi. Trump nyní hrozí, že dohodu, kterou dojednala administrativa Baracka Obamy, vypoví. Ostatní mocnosti i bezpečnostní experti jej od toho zrazují, nyní ale vyšlo najevo, že Trumpovi poradci se snaží najít materiály, které by zkompromitovaly tehdejší Obamovy spolupracovníky, aby současný prezident zřejmě mohl dohodu snáze vypovědět.

Trumpovi poradci údajně spolupracují s izraelskou tajnou službou, aby našli „špínu“ na ty, kteří dohodu pomáhali v roce 2015 uzavřít. Kompromitující materiály se údajně hledají především na Bena Rhodese, který patřil mezi Obamovy nejbližší bezpečnostní poradce, a Colina Kahla, poradce viceprezidenta Joea Bidena. Zprávu přinesl list The Guardian.

Trumpova administrativa si diskreditující informace objednala údajně už před rokem, nyní ale zřejmě snaha o jejich získání vrcholí, protože 12. května bude muset americký prezident rozhodnout, zda bude jaderná dohoda trvat i nadále. To současný prezident dlouhodobě odmítá a tvrdí, že v současné podobě ji dále nepodpoří.

Souhlasí s ním i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který dokonce minulý týden v televizním projevu uvedl, že Írán ani po podepsání smlouvy nepřestal vyvíjet jaderné zbraně. Írán to v rámci blížícího se potvrzení či vypovězení smlouvy označil za propagandu plnou nepodložených obvinění. 

„Jsou to neobvyklá a hrozná obvinění, ale poměrně dobře ilustrují zoufalou snahu Trumpa a Netanjahua poškodit dohodu a kompromitovat ty, kteří ji dojednávali,“ uvedl v reakci na odhalení snahy o diskreditaci Jack Straw, který se jako tajemník pro zahraničí také účastnil jednání o podobě dohody. Trumpův způsob zahraniční politiky odsoudil i další nejmenovaný diplomat. „Je to neuvěřitelně ostudné. Vyjednávání by nemělo být založeno na hledání špíny na ostatní,“ uvedl.

Podle materiálů, které má The Guardian k dispozici, se měli agenti zaměřit především na hledání informací o osobním životě Rhodese a Kahla a měli zjistit podrobnosti o jejich vztazích, zda nejsou propojení s lobbisty, kteří pracují pro Írán a jestli z dohody nějak osobně nebo podnikatelsky neprofitovali.

Mluvčí Bílého domu odmítla obvinění komentovat. Ben Rhodes, který byl objektem sledování, uvedl, že o plánu vést špinavou kampaň proti jeho osobě nevěděl, ale že „praktika hledání kompra ho u Bílého domu nepřekvapuje". Zřejmě tak narážel na předvolební schůzku Trumpova syna Donalda Juniora, jeho zetě Jareda Kushnera a vedoucího kampaně Paula Manaforta, kteří se s pomocí právničky napojené na Rusko údajně snažili před volbami najít diskreditující informace na Trumpovu rivalku Hillary Clintonovou.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1