Trumpovi poradci údajně spolupracují s izraelskou tajnou službou, aby našli „špínu“ na ty, kteří dohodu pomáhali v roce 2015 uzavřít. Kompromitující materiály se údajně hledají především na Bena Rhodese, který patřil mezi Obamovy nejbližší bezpečnostní poradce, a Colina Kahla, poradce viceprezidenta Joea Bidena. Zprávu přinesl list The Guardian.
Trumpova administrativa si diskreditující informace objednala údajně už před rokem, nyní ale zřejmě snaha o jejich získání vrcholí, protože 12. května bude muset americký prezident rozhodnout, zda bude jaderná dohoda trvat i nadále. To současný prezident dlouhodobě odmítá a tvrdí, že v současné podobě ji dále nepodpoří.
Souhlasí s ním i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který dokonce minulý týden v televizním projevu uvedl, že Írán ani po podepsání smlouvy nepřestal vyvíjet jaderné zbraně. Írán to v rámci blížícího se potvrzení či vypovězení smlouvy označil za propagandu plnou nepodložených obvinění.
„Jsou to neobvyklá a hrozná obvinění, ale poměrně dobře ilustrují zoufalou snahu Trumpa a Netanjahua poškodit dohodu a kompromitovat ty, kteří ji dojednávali,“ uvedl v reakci na odhalení snahy o diskreditaci Jack Straw, který se jako tajemník pro zahraničí také účastnil jednání o podobě dohody. Trumpův způsob zahraniční politiky odsoudil i další nejmenovaný diplomat. „Je to neuvěřitelně ostudné. Vyjednávání by nemělo být založeno na hledání špíny na ostatní,“ uvedl.
Podle materiálů, které má The Guardian k dispozici, se měli agenti zaměřit především na hledání informací o osobním životě Rhodese a Kahla a měli zjistit podrobnosti o jejich vztazích, zda nejsou propojení s lobbisty, kteří pracují pro Írán a jestli z dohody nějak osobně nebo podnikatelsky neprofitovali.
Mluvčí Bílého domu odmítla obvinění komentovat. Ben Rhodes, který byl objektem sledování, uvedl, že o plánu vést špinavou kampaň proti jeho osobě nevěděl, ale že „praktika hledání kompra ho u Bílého domu nepřekvapuje". Zřejmě tak narážel na předvolební schůzku Trumpova syna Donalda Juniora, jeho zetě Jareda Kushnera a vedoucího kampaně Paula Manaforta, kteří se s pomocí právničky napojené na Rusko údajně snažili před volbami najít diskreditující informace na Trumpovu rivalku Hillary Clintonovou.