Deník odhalil špinavé praktiky: Trump si prý objednal kompro na Obamovy poradce. Proč? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Deník odhalil špinavé praktiky: Trump si prý objednal kompro na Obamovy poradce. Proč?

Deník odhalil špinavé praktiky: Trump si prý objednal kompro na Obamovy poradce. Proč?

„Nejhorší smlouva v historii“ – tak nazývá americký prezident Donald Trump jadernou dohodu mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi. Smlouva v roce 2015 zajistila pozastavení vývoje íránských atomových zbraní výměnou za uvolnění sankcí vůči zemi. Trump nyní hrozí, že dohodu, kterou dojednala administrativa Baracka Obamy, vypoví. Ostatní mocnosti i bezpečnostní experti jej od toho zrazují, nyní ale vyšlo najevo, že Trumpovi poradci se snaží najít materiály, které by zkompromitovaly tehdejší Obamovy spolupracovníky, aby současný prezident zřejmě mohl dohodu snáze vypovědět.

Trumpovi poradci údajně spolupracují s izraelskou tajnou službou, aby našli „špínu“ na ty, kteří dohodu pomáhali v roce 2015 uzavřít. Kompromitující materiály se údajně hledají především na Bena Rhodese, který patřil mezi Obamovy nejbližší bezpečnostní poradce, a Colina Kahla, poradce viceprezidenta Joea Bidena. Zprávu přinesl list The Guardian.

Trumpova administrativa si diskreditující informace objednala údajně už před rokem, nyní ale zřejmě snaha o jejich získání vrcholí, protože 12. května bude muset americký prezident rozhodnout, zda bude jaderná dohoda trvat i nadále. To současný prezident dlouhodobě odmítá a tvrdí, že v současné podobě ji dále nepodpoří.

Souhlasí s ním i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který dokonce minulý týden v televizním projevu uvedl, že Írán ani po podepsání smlouvy nepřestal vyvíjet jaderné zbraně. Írán to v rámci blížícího se potvrzení či vypovězení smlouvy označil za propagandu plnou nepodložených obvinění. 

„Jsou to neobvyklá a hrozná obvinění, ale poměrně dobře ilustrují zoufalou snahu Trumpa a Netanjahua poškodit dohodu a kompromitovat ty, kteří ji dojednávali,“ uvedl v reakci na odhalení snahy o diskreditaci Jack Straw, který se jako tajemník pro zahraničí také účastnil jednání o podobě dohody. Trumpův způsob zahraniční politiky odsoudil i další nejmenovaný diplomat. „Je to neuvěřitelně ostudné. Vyjednávání by nemělo být založeno na hledání špíny na ostatní,“ uvedl.

Podle materiálů, které má The Guardian k dispozici, se měli agenti zaměřit především na hledání informací o osobním životě Rhodese a Kahla a měli zjistit podrobnosti o jejich vztazích, zda nejsou propojení s lobbisty, kteří pracují pro Írán a jestli z dohody nějak osobně nebo podnikatelsky neprofitovali.

Mluvčí Bílého domu odmítla obvinění komentovat. Ben Rhodes, který byl objektem sledování, uvedl, že o plánu vést špinavou kampaň proti jeho osobě nevěděl, ale že „praktika hledání kompra ho u Bílého domu nepřekvapuje". Zřejmě tak narážel na předvolební schůzku Trumpova syna Donalda Juniora, jeho zetě Jareda Kushnera a vedoucího kampaně Paula Manaforta, kteří se s pomocí právničky napojené na Rusko údajně snažili před volbami najít diskreditující informace na Trumpovu rivalku Hillary Clintonovou.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.