Články odjinud

Desítky aut s humanitární pomocí čekají na hranicích Sýrie

Desítky aut s humanitární pomocí čekají na hranicích Sýrie

Na jordánsko-syrské hranici jsou desítky nákladních aut s humanitární pomocí pro uprchlíky v Sýrii a čekají na povolení syrské vlády přejet hranici. Na svém dnešním jednání v Moskvě to řekl jordánský ministr zahraničí Ajmán Safadí. Se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem jednal především o Sýrii.

Situaci na jejím jihu vyvolává vážné obavy a je třeba ji co nejrychleji vyřešit, řekl Safadí. Syrská armáda se svými spojenci zahájila boje proti povstalcům v jihosyrské provincii Dará v červnu.

Těžké boje vyvolaly uprchlickou vlnu, k jižní hranici se vydalo přes 200.000 Syřanů. Jordánsko, které má na svém území už statisíce syrských uprchlíků, hranici odmítá otevřít pro nové příchozí, ale chce do Sýrie dopravit humanitární pomoc. Podobně se k situaci staví Izrael, který dění v Dará rovněž sleduje, jelikož uprchlíci jsou v blízkosti Golanských výšin, jež Izrael zčásti okupuje.

 

K prudké dělostřelecké palbě, která se v Dará odehrává, Safadí řekl, že jordánská armáda je připravena chránit zájmy království.

Ruská armáda se podílí na jednání s povstalci, které má umožnit situaci v Dará vyřešit a dospět k příměří. Podle agentury Reuters mají rebelové odevzdat zbraně a umožnit ruské vojenské polici vstoupit do měst, která dosud povstalci kontrolovali.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud