Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Desítky aut s humanitární pomocí čekají na hranicích Sýrie

Desítky aut s humanitární pomocí čekají na hranicích Sýrie

Na jordánsko-syrské hranici jsou desítky nákladních aut s humanitární pomocí pro uprchlíky v Sýrii a čekají na povolení syrské vlády přejet hranici. Na svém dnešním jednání v Moskvě to řekl jordánský ministr zahraničí Ajmán Safadí. Se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem jednal především o Sýrii.

Situaci na jejím jihu vyvolává vážné obavy a je třeba ji co nejrychleji vyřešit, řekl Safadí. Syrská armáda se svými spojenci zahájila boje proti povstalcům v jihosyrské provincii Dará v červnu.

Těžké boje vyvolaly uprchlickou vlnu, k jižní hranici se vydalo přes 200.000 Syřanů. Jordánsko, které má na svém území už statisíce syrských uprchlíků, hranici odmítá otevřít pro nové příchozí, ale chce do Sýrie dopravit humanitární pomoc. Podobně se k situaci staví Izrael, který dění v Dará rovněž sleduje, jelikož uprchlíci jsou v blízkosti Golanských výšin, jež Izrael zčásti okupuje.

 

K prudké dělostřelecké palbě, která se v Dará odehrává, Safadí řekl, že jordánská armáda je připravena chránit zájmy království.

Ruská armáda se podílí na jednání s povstalci, které má umožnit situaci v Dará vyřešit a dospět k příměří. Podle agentury Reuters mají rebelové odevzdat zbraně a umožnit ruské vojenské polici vstoupit do měst, která dosud povstalci kontrolovali.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867