Články odjinud

Desítky demonstrantů pochodujících za mír dorazilo do Kábulu

Desítky demonstrantů pochodujících za mír dorazilo do Kábulu

Desítky účastníků afghánského pochodu za mír, kteří strávili islámský postní měsíc ramadán vyčerpávající cestou přes sluncem rozpálenou zemi, dorazily dnes do metropole Kábulu. Učitelé, studenti i váleční veteráni o berlích svou akcí vyzývají k ukončení 17leté války, která zničila velkou část Afghánistánu, napsala agentura AP.

Pochod začal v jihoafghánské provincii Hílmand, která je převážně pod kontrolou povstalců z hnutí Tálibán. Popudem k zahájení cesty byl pumový atentát, při němž 23. března v provincii Hílmand zahynulo nejméně 14 lidí a desítky dalších utrpěly zranění. K útoku se tehdy nikdo nepřihlásil.

Za téměř 40 dní pochodu ušli účastníci akce z hílmandské metropole Laškargáhu více než 500 kilometrů. Na cestu se původně vydalo devět mužů, další se k nim na trase postupně přidávali. Před začátkem ramadánu šli většinou 30 až 35 kilometrů denně, během postního měsíce, kdy za denního světla nesměli jíst a pít, snížili denní dávku na 20 až 25 kilometrů.

„Setkali jsme se se spoustou lidí, jak v oblastech kontrolovaných Tálibánem, tak v oblastech pod kontrolou vlády. Všichni jsou už boji unavení,“ řekl 27letý student medicíny Ikbál Chajbar z provincie Hílmand, který se pochodu účastní.

Chajbar uvedl, že on a jeho kolegové povětšinou putovali po hlavních silnicích a občas zašli do některé z vesnic. Úmyslně si prý vybírali nebezpečné oblasti, aby se přesvědčili o tom, jaký mají lidé v zemi strach z násilí. „Byli jsme svědky obrovského lidského utrpení,“ prohlásil Chajbar.

 

Podle zmíněného studenta byli účastníci pochodu na mnoha místech vítáni ženami s koránem v rukou a zpívajícími a tančícími muži. Často jim místní lidé, se slzami v očích, nabízeli chléb a jogurt.

V jedné z oblastí provincie Ghazní je bojovníci Tálibánu vyzvali, aby v cestě nepokračovali, protože jsou v lokalitě nastražené výbušniny a protože plánují útok. „Po několikaminutové debatě s nimi nám ale připadalo, že jsou vleklými boji vyčerpaní. Nakonec nás poslali zpátky do nejbezpečnější oblasti,“ řekl.

Čtyřiadvacetiletý učitel Muhammad Jasín Umíd z provincie Zábul se k pochodu připojil až později. „Skupina byla už patnáctým dnem na cestě. Když jsem viděl jejich krvácející nohy plné puchýřů, nedokázal jsem se ubránit slzám a rozhodl jsem se, že se k nim přidám,“ prohlásil.

Afghánské hnutí Tálibán bojuje proti Západem podporované vládě v Kábulu a zahraničním jednotkám od svého svržení v roce 2001. Afghánistánem zmítá válka ale ještě déle, od sovětské invaze z roku 1979.

Afghánská vláda a hnutí Tálibán vyhlásily u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr dočasné příměří. Zatímco vláda klid zbraní, zamýšlený původně do 20. června, o deset dní prodloužila, Tálibán své třídenní příměří v neděli večer ukončil a obnovil boje.

Účastníci pochodu za mír uvedli, že v Kábulu jejich cesta neskončí. „Lidé v Kábulu nás podle očekávání přivítali. Teď uspořádáme ve městě mírové manifestace a poté budeme pokračovat do dalších provincií, abychom získali ještě větší podporu,“ řekl účastník Badšáh Chán.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud