Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Desítky demonstrantů pochodujících za mír dorazilo do Kábulu

Desítky demonstrantů pochodujících za mír dorazilo do Kábulu

Desítky účastníků afghánského pochodu za mír, kteří strávili islámský postní měsíc ramadán vyčerpávající cestou přes sluncem rozpálenou zemi, dorazily dnes do metropole Kábulu. Učitelé, studenti i váleční veteráni o berlích svou akcí vyzývají k ukončení 17leté války, která zničila velkou část Afghánistánu, napsala agentura AP.

Pochod začal v jihoafghánské provincii Hílmand, která je převážně pod kontrolou povstalců z hnutí Tálibán. Popudem k zahájení cesty byl pumový atentát, při němž 23. března v provincii Hílmand zahynulo nejméně 14 lidí a desítky dalších utrpěly zranění. K útoku se tehdy nikdo nepřihlásil.

Za téměř 40 dní pochodu ušli účastníci akce z hílmandské metropole Laškargáhu více než 500 kilometrů. Na cestu se původně vydalo devět mužů, další se k nim na trase postupně přidávali. Před začátkem ramadánu šli většinou 30 až 35 kilometrů denně, během postního měsíce, kdy za denního světla nesměli jíst a pít, snížili denní dávku na 20 až 25 kilometrů.

„Setkali jsme se se spoustou lidí, jak v oblastech kontrolovaných Tálibánem, tak v oblastech pod kontrolou vlády. Všichni jsou už boji unavení,“ řekl 27letý student medicíny Ikbál Chajbar z provincie Hílmand, který se pochodu účastní.

Chajbar uvedl, že on a jeho kolegové povětšinou putovali po hlavních silnicích a občas zašli do některé z vesnic. Úmyslně si prý vybírali nebezpečné oblasti, aby se přesvědčili o tom, jaký mají lidé v zemi strach z násilí. „Byli jsme svědky obrovského lidského utrpení,“ prohlásil Chajbar.

 

Podle zmíněného studenta byli účastníci pochodu na mnoha místech vítáni ženami s koránem v rukou a zpívajícími a tančícími muži. Často jim místní lidé, se slzami v očích, nabízeli chléb a jogurt.

V jedné z oblastí provincie Ghazní je bojovníci Tálibánu vyzvali, aby v cestě nepokračovali, protože jsou v lokalitě nastražené výbušniny a protože plánují útok. „Po několikaminutové debatě s nimi nám ale připadalo, že jsou vleklými boji vyčerpaní. Nakonec nás poslali zpátky do nejbezpečnější oblasti,“ řekl.

Čtyřiadvacetiletý učitel Muhammad Jasín Umíd z provincie Zábul se k pochodu připojil až později. „Skupina byla už patnáctým dnem na cestě. Když jsem viděl jejich krvácející nohy plné puchýřů, nedokázal jsem se ubránit slzám a rozhodl jsem se, že se k nim přidám,“ prohlásil.

Afghánské hnutí Tálibán bojuje proti Západem podporované vládě v Kábulu a zahraničním jednotkám od svého svržení v roce 2001. Afghánistánem zmítá válka ale ještě déle, od sovětské invaze z roku 1979.

Afghánská vláda a hnutí Tálibán vyhlásily u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr dočasné příměří. Zatímco vláda klid zbraní, zamýšlený původně do 20. června, o deset dní prodloužila, Tálibán své třídenní příměří v neděli večer ukončil a obnovil boje.

Účastníci pochodu za mír uvedli, že v Kábulu jejich cesta neskončí. „Lidé v Kábulu nás podle očekávání přivítali. Teď uspořádáme ve městě mírové manifestace a poté budeme pokračovat do dalších provincií, abychom získali ještě větší podporu,“ řekl účastník Badšáh Chán.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232