Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děsivá sonda do nitra Islámského státu: Celý svět po nich pátral, teroristé se tomu mezitím smáli

Děsivá sonda do nitra Islámského státu: Celý svět po nich pátral, teroristé se tomu mezitím smáli

Taková sonda do nejvyšších pater Islámského státu zde ještě nebyla. Před kamerou se totiž elitní bojovníci obávané teroristické organizace vyskytovali většinou jen s kuklami a téměř jistě nikdy společně. Nyní však přišla výjimka. Na nově zveřejněné nahrávce, kterou natočil neznámý přeběhlík na konci roku 2014, totiž sedí nejvyšší britské šarže v řadách Islámského státu, společně si nabíjejí telefony, vtipkují a povídají, zbraně odložené opodál. 

Podle všeho jde o první neformální nahrávku vysokého vedení Islámského státu, kde jeho bojovníci vystupují bez kukel, zřejmě nevědí, že jsou filmováni. Video rovněž dokazuje, že se Britové vysoce postavení v žebříčků Islámského státu vzájemně znali a přátelili a poprvé je ukazuje v jim vlastním prostředí. 

Na nahrávce vystupují Mohammed Emwazi alias Džihádista John, nechvalně proslulý zabíjením britských a amerických rukojmích, jeden z kybernetických šéfů organizace Junaid Hussain, náborář a duchovní autorita Reyaad Khan a elitní sniper Raymond Matimba.


Člověk, který nahráváním tohoto videa podle všeho riskoval dlouhé a bolestivé mučení a následnou smrt, dodává další podrobnosti o mužích v čele Islámského státu. „Emwazi byl agresivní jenom na videu, v běžném životě to byl kliďas,“ tvrdí zdroj britského deníku Telegraph, který i s nahrávkou utekl z bašty hnutí Rakka. „Mluvil málo a tiše, ale pokud už promluvil, tak byl respektován a jeho slovo platilo. Na veřejnosti nikomu neublížil, střetům s civilisty se vyhýbal,“ dodává zdroj.

Podle pochopitelně nejmenovaného zdroje byl neformálním šéfem skupiny Junaid. „Všichni se ho báli nejvíce. Když vstoupil do kavárny, ostatní vstali a vzhlédli k němu. Navíc každému říkal, co má dělat,“ popisuje sociální mikrokosmos v Islámském státě zdroj.

Většina mužů zachycených na nahrávce je již mrtvá – většinou zabitá během náletů. Jasný není jen osud snipera Matimby.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link