Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Děsivé dědictví bývalého režimu Albánie: Hledají se stovky masových hrobů. Nikdo neví, kde jsou

Děsivé dědictví bývalého režimu Albánie: Hledají se stovky masových hrobů. Nikdo neví, kde jsou

Po více než 30 letech se Albánie začíná vyrovnávat s hrozným dědictvím, které zanechala komunistická diktatura Envera Hodži. Současná generace začíná odkrývat důkazy o tisících lidí, které popravil bývalý režim. Obyčejní lidé začali hledat pravdu o pracovních táborech, masových hrobech a tajné policii, které v dobách diktatury působily…

Režim Envera Hodži byl jedním z nejbrutálnějších komunistických režimů. Hodža zemi vládl od konce druhé světové války až do své smrti v roce 1985. Za tu dobu se Albánie dostala do mezinárodní izolace a stala se ještě více zaostalou zemí. V roce 1967 Hodža dokonce zakázal praktikování náboženství a vyhlásil první ateistický stát na světě. Kostely a mešity byly zbourány a kněží zastřeleni či uvězněni.

Také se odhaduje, že 200 000 lidí prošlo drsnými pracovními tábory, které fungovaly na principu Stalinova Gulagu – lidé zde byli nuceni vykonávat otrockou práci. Více než 6 000 lidí navíc zmizelo. Nyní chtějí tisíce jejich příbuzných a přátel vědět, co se s nimi stalo. Nicméně se domnívají, že byli tito lidé popraveni nebo zemřeli z nedbalosti či v důsledku mučení v táborech. Mnoho z nich totiž byli političtí vězňové, kteří se vymezovali vůči režimu.

Albánská vláda nedávno začala jednat o možnosti případného otevření masových hrobů. Některé se pravděpodobně nacházejí poblíž pracovních táborů, včetně zvláště proslulého vězení Spaç v severní Albánii, kterému se přezdívá albánská Osvětim. Informoval o tom portál BBC.com.

Albánský premiér Edi Rama se v září setkal s Kathryne Bomberger, generální ředitelkou Mezinárodní komise pro pohřešované osoby (ICMP). Díky tomu se podařilo objevit masové hroby na území Balkánu, které souvisejí hlavně s válkou v bývalé Jugoslávii v 90. letech. Organizace také poskytuje testování DNA potřebné k identifikaci ostatků.

Vláda a ICMP nyní projednaly další kroky pro pomoc při hledání nezvěstných osob. Počáteční fáze se soustředí na pozůstatky, které objevil chemický inženýr Nikolin Kurti (68) na hoře Dajti a na dalším místě v Ballshu v jižní Albánii. Nikolin Kurti objevil masové hroby zarostlé křovím už v roce 2010 a našel v nich ostatky 14 lidí. „Prosím, neptejte se mě, jak těžké to bylo. Nemůžu o tom ani začít mluvit. Vykopali jsme kosti a lebky a snažili se je dát dohromady. Bylo to opravdu kruté,“ řek Kurti pro BBC.com. Vedoucí programu ICMP pro západní Balkán Matthew Holliday uvedl, že je důležité, aby lidé znali osud svých příbuzných i místo, kde jsou pochováni. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744