Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Detaily o křoví, kam nastražil výbušniny, i o hráčích. Tajemný deník útočníka na Dortmund

Detaily o křoví, kam nastražil výbušniny, i o hráčích. Tajemný deník útočníka na Dortmund

Vyšetřovatelé v bytě Němce ruského původu Sergeje W., který podle nich stojí za nedávným útokem na autobus s fotbalisty Borussie Dortmund, našli zápisník, který mu může výrazně přitížit. Jsou v něm totiž podle listu Süddeutsche Zeitung poznámky o fotbalovém týmu, ale i o křoví nebo frekvenci, která má dobrý signál na dálku. Trojice bomb, která 11. dubna explodovala nedaleko autobusu Borussie Dortmund, přitom byla schována za křovím a někdo je odpálil na dálku.

Policisté jsou přesvědčeni o tom, že autorem poznámek v německy a rusky psaném zápisníku je právě osmadvacetiletý Sergej W., který byl v době výbuchů v hotelu fotbalistů Borussie, z něhož viděl na cestu autobusu. Motivem činu, který Sergej W. popírá, byla podle nich spekulace na pokles akcií fotbalového klubu, na níž chtěl vydělat.

Ze zápisníku vyplývá, že se jejich autor intenzivně Borussií Dortmund zabýval. Je v něm například text, který vyšetřovatelé dávají do souvislosti s veřejným tréninkem týmu v polovině března. Za zvláště významnou mají rusky napsanou poznámku, kde se mluví o křoví. Zajímají se také o záznam vyučeného elektrotechnika o frekvenci, která má dobrý signál na dálku.

Autobus s fotbalisty bundesligového Dortmundu poškodily 11. dubna tři exploze cestou na domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem. Zranění ruky při nich utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.

Zadržený Sergej W., který si těsně před útokem obstaral několik derivátů akcií Borussie Dortmund, je podezřelý z pokusu o vraždu, způsobení exploze a nebezpečného ublížení na těle. Za to mu v případě obžaloby hrozí až doživotní trest.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1