Děti dánských džihádistů z Blízkého východu nebudou mít občanství | info.cz

Články odjinud

Děti dánských džihádistů z Blízkého východu nebudou mít občanství

Děti dánských džihádistů z Blízkého východu nebudou mít občanství
 

Děti dánských džihádistů, které se narodily na Blízkém východě, nebudou mít dánské občanství. Oznámila to dánská vláda po jednání s protiimigrační Dánskou lidovou stranou (DPP), na jejíž toleranci menšinový kabinet Larse Lökkeho Rasmussena spoléhá.

"Oproti současným pravidlům děti, které se narodí (dánským občanům) v zónách, do nichž je nelegální vstupovat nebo v nich pobývat, neobdrží automaticky dánské občanství," uvedlo dnes v prohlášení ministerstvo pro imigraci a integraci. "Jejich rodiče se k Dánsku obrátili zády, není důvod, aby se tyto děti staly dánskými občany," uvedla v prohlášení ministryně Inger Stöjbergová.

Kdy bude o příslušném návrhu zákona dánský parlament debatovat, zatím není jasné. Podle ministryně to ale bude jen formalita a podpora předlohy je předem daná. "Nedokážu si představit, že by ve Folketingu existoval někdo, kdo nechce chránit Dánsko," řekla Stöjbergová.

Již ve středu dánský ministr spravedlnosti Sören Pape Poulsen uvedl, že dánské džihádisty, kteří by se ze Sýrie chtěli vrátit do vlasti, Kodaň přijme, i když lepší by bylo, kdyby bývali na Blízkém východě padli. To, že budou v dánském vězení, je podle něj ale stále lepší varianta, než aby svobodně cestovali.

V Dánsku je od roku 2016 trestné zapojit se do bojů v oblasti, kterou ovládá teroristická organizace. Za tento čin či pokus o něj bylo již v této severské zemi odsouzeno třináct lidí. Dánské zákony umožňují rovněž zbavit osoby odsouzené za tento trestný čin občanství, ovšem jen v případě, že mají ještě občanství jiného státu. Zatím se to stalo v devíti případech.

INFOGRAFIKA DNE: Dětští vojáci

Podle ministra spravedlnosti Papeho Poulsena je v současnosti na území bývalého samozvaného chalífátu Islámského státu (IS) zhruba čtyřicet osob s vazbami na Dánsko. Deset jich je nyní ve vězení a očekává rozhodnutí o svém dalším osudu.

Od roku 2012 odešlo z Dánska do Sýrie a Iráku podle oficiálních údajů zhruba 150 lidí. Asi třetina z nich se už do země vrátila. Desítky jich v bojích padly. Přesný počet dětí dánských občanů na území kdysi ovládaném IS není znám.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud