Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dětských atentátníků hromadně přibývá. Teroristická organizace Boko Haram loni poslala na smrt 55 dívek

Dětských atentátníků hromadně přibývá. Teroristická organizace Boko Haram loni poslala na smrt 55 dívek

Ozbrojenci z nigerijské islamistické organizace Boko Haram letos vyslali na teroristické mise čtyřikrát více dětských sebevražedných atentátníků než loni. Oznámil to dnes Dětský fond OSN (UNICEF). Od začátku letošního roku tak Boko Haram vyslala na sebevražednou misi 83 dětí, včetně 55 dívek. Většině z nich bylo méně než 15 let. V jednom případě teroristé použili při sebevražedném atentátu mimino, které bylo připásáno k dívce. Loni Boko Haram vyslala na sebevražedné mise 19 dětí.

Boko Haram již osm let terorizuje severovýchod Nigérie i příhraniční oblasti sousedních států, kde všude chce vytvořit náboženský stát založený na přísném islámském právu šaría. Násilí páchané příslušníky Boko Haram si v Nigérii dosud vyžádalo více než 20.000 obětí, asi 2,6 milionu lidí bylo nuceno opustit své domovy.

V posledních týdnech se četnost sebevražedných bombových útoků Boko Haram v severovýchodní Nigérii zvýšila. Podle agentury Reuters si atentáty od začátku července vyžádaly nejméně 170 lidských životů.

Skupina Boko Haram se dostala do hledáčku světových médií v dubnu 2014, kdy unesla více než 200 dívek z města Chibok. Přes 100 z nich koncem loňského roku a na jaře roku letošního skupina propustila. Podle expertů za to ale od nigerijské vlády dostala tučné výpalné, které použila k rekrutování nových bojovníků a ke koupi zbraní. Skupina Boko Haram navíc podle humanitárních organizací během svého působení unesla tisíce dalších lidí.

Dětí, kterým se podaří od Boko Haram utéct, většinou musejí podstoupit dlouhé výslechy a bývají vyčleněny ze svých domovských komunit. Nigerijská humanitární pracovnice Rebecca Daliová uvedla, že její organizace už pomohla 209 dětem, jež utekly od Boko Haram. Jedno dítě přitom podle ní bylo teprve čtyřleté.

„Děti, které od Boko Haram uprchly, jsou velmi traumatizované," řekla Daliová v Ženevě, kde jí byla udělena cena za humanitární zásluhy. Její tým, ve kterém je i bývalý policista, pomáhal i dětem, jež byly připravovány na sebevražedné mise.

„Byly tam dvě dívky, které povstalci z Boko Haram připravovali na sebevražedné mise. Ozbrojenci dívkám vštěpovali, že jejich život nic neznamená a pokud zemřou při sebevražedné misi a zabijí mnoho lidí, teprve pak měl jejich život smysl," řekla Daliová.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1