Články odjinud

Devět katalánských politiků se z věznic u Madridu přesune do Katalánska

Devět katalánských politiků se z věznic u Madridu přesune do Katalánska

Španělská vláda premiéra Pedra Sáncheze, která se ujala úřadu tento měsíc, chystá přestěhování devíti katalánských politiků z vazebních věznic u Madridu do Katalánska. Informoval o tom dnes deník El País. Katalánští politici, z nichž někteří jsou ve vazbě kvůli obvinění ze vzpoury už téměř osm měsíců, o přesun neúspěšně žádali několikrát za předchozí vlády.

Nová vláda zdůvodňuje nynější krok tím, že už bylo prakticky uzavřeno vyšetřování případu katalánských politiků. Takže už není potřeba, aby byli k dispozici soudu v Madridu. Proces s nimi a s dalšími katalánskými politiky, včetně těch, co jsou na útěku v zahraničí, má začít na podzim.

Přesun politiků do katalánských vazebních věznic by se měl uskutečnit během několika týdnů, uvedl s odvoláním na vládní zdroje deník El País. O konkrétních věznicích má rozhodnout katalánská vláda. Podle deníku se dá očekávat, že při přesunu katalánských politiků se budou konat masové demonstrace. Separatisté totiž požadují jejich propuštění, protože je označují za politické vězně.

V různých věznicích nedaleko Madridu jsou nyní exministři katalánské vlády Jordi Turull, Raül Romeva, Josep Rull, Dolors Bassaová, Oriol Junqueras a Joaquim Forn, bývalá šéfka katalánského parlamentu Carme Forcadellová a aktivisté Jordi Sánchez a Jordi Cuixart. Některým z nich hrozí až 25 let vězení za vzpouru, tedy trestný čin, který některé evropské právní řády, například belgický, neznají.

Obviněni jsou španělskou prokuraturou za snahy o nezávislost Katalánska, kvůli nimž bývalá španělská vláda loni koncem října vedení tohoto autonomního regionu sesadila a vyhlásila tam předčasné regionální volby. I po nich ale získali většinu v regionálním parlamentu separatisté, kteří prohlašují, že chtějí pokračovat v cestě k nezávislé Katalánské republice.

O přesun do Katalánska z vazby u Madridu žádalo všech devět politiků už několikrát. „Tohle je 34. týden, kdy cestuji s malým dítětem 1300 kilometrů kvůli 40 minutám. Abych viděla přes sklo svého muže,“ napsala nedávno na twitteru partnerka Jordiho Cuixarta, který je ve vazbě už od poloviny října. Poslala ho tam bez možnosti kauce soudkyně kvůli demonstracím v Barceloně z poloviny září.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud