Články odjinud

Děvětačtyřicetiletý muž byl ve Švédsku odsouzen za podíl na genocidě ve Rwandě, odsedí si doživotní trest

Děvětačtyřicetiletý muž byl ve Švédsku odsouzen za podíl na genocidě ve Rwandě, odsedí si doživotní trest

Doživotní trest vězení vyměřil dnes švédský soud 49letému muži původem ze Rwandy za jeho činy během genocidy menšinových Tutsiů v roce 1994 v této africké zemi. Theodore Tabaro byl odsouzen za vraždu, pokus o vraždu a únosy Tutsiů s úmyslem toto etnikum, nebo jeho část zničit.

Tabaro obvinění odmítá a tvrdí, že proces byl politicky motivován. Švédsko tak odsoudilo už třetí osobu za účast ve rwandské genocidě. Doživotní trest zde obvykle trvá 18 let.

Odsouzený, nyní švédský občan, podle soudu „velel na místní úrovni“ a zastával roli „natolik ústřední a aktivní, že jej lze označit za pachatele“. Ostatní také ke zločinům údajně nabádal. Tabaro se zúčastnil několika útoků na jihozápadě Rwandy a podílel se na napadení školy, kaple a kláštera, kde „zahynulo několik stovek lidí".

Tragédie ve Rwandě bývá označována za poslední genocidu ve 20. století. Vraždění vypuklo z 6. na 7. dubna 1994 a skončilo 18. července téhož roku. Za tuto krátkou dobu zmasakrovali hutuští extremisté na 800.000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů, zhruba 2,7 milionu lidí pak muselo uprchnout ze svých domovů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud