Diktátor Bašír padl, lidé slaví v ulicích. Moc v Súdánu teď třímá armáda | info.cz

Články odjinud

Diktátor Bašír padl, lidé slaví v ulicích. Moc v Súdánu teď třímá armáda

Súdánu vládl dlouhé tři dekády. Během jeho diktatury se země vyčerpala občanskými válkami, rozpadla se a dramaticky zchudla. Teď desetitisíce Súdánců oslavují jeho pád v ulicích Chartúmu, ze kterých se podle posledních zpráv místy ozývala i střelba. Diktátor Umar Bašír se ocitl v domácím vězení, kde ho drží armáda. Právě vojáci Bašíra dnes po měsících protivládních protestů sesadili.

Súdánský ministr obrany kolem druhé odpoledne našeho času potvrdil, že dosavadního vládce země opravdu sesadila armáda. Oznámil také dočasné omezení ústavních práv a slíbil, že po době nutné k resuscitaci Súdánu proběhnou nové volby. Již od rána bylo zřejmé, že jde o vojenskou akci: v hlavním městě Chartúmu armáda kontroluje důležité komunikace i vládní budovy. Uniformy ale nebrání demonstrantům v oslavách a shromážděních. Některé přístupové cesty do centra města proto zůstaly průchodné, letiště ale dopoledne nepřijímalo žádné lety. Súdánský vzdušný prostor by měl být uzavřen na dalších čtyřiadvacet hodin, hraniční přechody do odvolání. 

V Chartúmu došlo také ke střelbě. Zdá se však, že se jednalo o izolovanou šarvátku mezi armádou a ozbrojenci věrnými Umaru Bašírovi.

Vojáci už podnikli obvyklé kroky, aby zabránili útěku a machinacím prominentů blízkých odcházejícímu vládci. Podle žurnalisty Ismaíla Kuškuše byli zatčeni Bašírovi bratři stejně jako nejbližší spolupracovníci včetně ex-prezidentova asistenta a někdejšího ministra pro těžbu nerostných surovin Aváda Džáze. Počet zadržených však bude zřejmě mnohem vyšší. Vojáci vtrhli rovněž do několika kanceláří prorežimních politických hnutí, které pečlivě prohledávali. Lze jen spekulovat, zda si tak armáda shromažďuje dokumenty pro případný soudní proces s Bašírem.

Muži v uniformách už prý spolu s představiteli ostatních bezpečnostních složek, některými politickými vůdci a důležitými předáky jednotlivých komunit jednají o sestavení přechodné vlády. Právě před velitelstvím súdánské armády se scházejí davy demonstrantů, aby zde čekali na nové zprávy. Vyzývají je k tomu i organizátoři několik měsíců trvajících protestů.

Vojáci už ráno skrze média, především pak státní televizi, Súdáncům oznámili, že dnešek bude výjimečný. A že se brzy dočkají „důležitého prohlášení“. Súdánci začali ihned slavit. „Lidé jsou mimořádně šťastní. Slaví a těší se z diktátorova pádu,“ referuje z regionu producentka stanice Al Džazíra Híba Morganová. Prostřednictvím sociálních sítí se k reportérům dostávají snímky oslav Bašírova pádu i z dalších měst a regionů Súdánu.

Poslední vlna demonstrací začala loni v prosinci a vyvolaly ji chronické ekonomické problémy země. Záhy se ale protesty proměnily ve volání po politické změně, především pak odchodu diktátora Bašíra. Ten za svůj bohatý politický život stihl mnohé: ve své zemi dočasně hostil kromě jiných i zakladatele radikálně islamistické sítě al-Káida Usámu bin Ládina či jednoho z nejznámějších teroristů historie Iliche Ramíreze Sáncheze, známějšího pod přezdívkami jako Carlos, respektive Šakal.

K moci se Bašír dostal v roce 1989 převratem. Již zkraje 90. let zavedl v Súdánu značně rigidní formu islámského práva. Eskaloval občanskou válku (1983 až 2005), která vedla k odtržení jihu země. Nařídil vraždění v provincii Darfúr, za které si v roce 2008 vysloužil obvinění u Mezinárodního trestního tribunálu (ICC). Ten v jeho případě hovoří o válečných zločinech, genocidě stejně jako zločinech proti lidskosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud