Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Diktátor Kim opět provokoval. Kdo mu dnes odpoví?

Diktátor Kim opět provokoval. Kdo mu dnes odpoví?

Severokorejský vůdce Kim Čong-un před víkendem kalkuloval: Blížil se 12. únor a KLDR si (alespoň v záznamech) připomínala čtyři roky od chvíle, kdy si potřetí potvrdila, že dokáže zkrotit jádro. K výročí jaderného testu se přidal fakt, že v Bílém domě nově sedí Donald Trump, se kterým vůdce totalitního státu dosud neměl tu čest, a že právě v USA je premiér Japonska, jehož směrem Severní Korea raketu o víkendu vystřelila. O něco málo víc než 24 hodin poté má přijít mezinárodní reakce: Spojené státy, Jižní Korea a Japonsko žádají kvůli nedělní zkoušce svolání Rady bezpečnosti OSN.

Zástupci USA i mezinárodního společenství agentuře Reuters řekli, že diplomaté by se kvůli poslednímu testu KLDR mohli sejít už dnes.

Severní Korea mezitím označila zkoušku rakety středního doletu za úspěšnou. Střela dopadla podle amerického strategického velitelství do Japonského moře a nepředstavovala žádnou hrozbu pro USA.

Test už v neděli odsoudily Spojené státy, Jižní Korea i Japonsko. Tyto země se obávají, že KLDR vyvíjí mezikontinentální balistickou střelu, která by byla schopna doletět například na západní pobřeží USA. Experti ale pochybují o schopnostech KLDR osadit tuto střelu jadernou hlavicí.

Rada bezpečnosti OSN uvalila zatím poslední sankce na KLDR loni v listopadu, kdy reagovala na zářijový jaderný test Pchjongjangu. Test byl už pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší. Patnáctičlenná Rada bezpečnosti tehdy sankce přijala jednomyslně.

OSN uvalila sankce proti Severní Koreji už v roce 2006 v důsledku jaderných a raketových testů, od té doby byly sankce několikrát zpřísněny.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744