Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Diplomaté z celého světa jednali v Paříži o Blízkém východě. Bez Izraele a Palestiny

Diplomaté z celého světa jednali v Paříži o Blízkém východě. Bez Izraele a Palestiny

V obavách z propuknutí nových násilností na Blízkém východě se v Paříži shromáždili diplomaté z více než 70 zemí, včetně zástupců klíčových arabských a evropských států, aby jednali o obnovení mírových rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci. Ani jedna z těchto stran se však jednání nezúčastnila. 

Konference měla podle organizátorů vyslat jasný vzkaz budoucímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, že většina světa si přeje mírové uspořádání izraelsko-palestinského konfliktu a že nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je vytvoření dvou států. Vyplývá to ze závěrečného komuniké, o němž informovala agentura Reuters. 

Účastníci se dohodli, že do konce roku uspořádají další podobnou akci za účasti zainteresovaných stran.  Francie také vzkázala Trumpovi, že jeho plán přesunout ambasádu USA v Izraeli do Jeruzaléma by mohl zmařit mírové úsilí. Komuniké se ale přímé kritiky ohlášeného amerického kroku zdrželo.

Americké zájmy nyní na konferenci v Paříži hájil odcházející ministr zahraničí John Kerry, zástupci nastupující Trumpovy vlády přítomni nebyli. Netanjahu účast na konferenci odmítl, palestinský vůdce Mahmúd Abbás byl nejprve očekáván, nakonec ale svou návštěvu Paříže odložil. Podle Netanjahua je konference zmanipulovaná a namířená proti Izraeli. Označil ji rovněž za bezvýznamnou.

Kerry dnes podle úřadu izraelské vlády Netanjahuovi telefonoval, aby ho informoval o krocích USA "ke zmírnění formulací" dokumentu pařížské konference. Ujistil ho prý, že nebudou přijaty žádné závěry na konferenci samé, ani následně na půdě Rady bezpečnosti OSN. "Spojené státy se postaví proti jakémukoli návrhu, který může být v Radě bezpečnosti předložen," řekl podle izraelské vlády Kerry Netanjahuovi.

Účastníci konference v komuniké nicméně přivítali kroky k dosažení míru na Blízkém východě právě včetně rezoluce Rady bezpečnosti, která odsuzuje osídlování palestinských území, jakož i veškeré formy terorismu.

"Dvoustátní řešení je jediné možné," řekl na zahájení summitu francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Více než kdy jindy je podle něj nezbytné, aby byl vleklý konflikt vyřešen. "Obě strany jsou si velmi vzdálené a jejich vztah je založen na nedůvěře, což je velmi nebezpečná situace," řekl francouzský diplomat. "Naší společnou zodpovědností by mělo být přivést Izraelce a Palestince zpět k jednacímu stolu. Víme, že je to obtížné, ale je tady jiná možnost? Není," citovaly ho agentury.

Za Českou republiku se konference v Paříži účastní náměstek ministra zahraničí Václav Kolaja a expert na arabský svět Pavel Klucký, sdělila ČTK mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Francouzští diplomaté se obávají, že Trump v oblasti Blízkého východu rozpoutá nové napětí. Budoucí americký prezident totiž nemá problém s výstavbou sporných židovských osad na okupovaném palestinském území a už během předvolební kampaně hovořil také o přesunu americké ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, což vyvolalo mnoho pobouřených reakcí. Postavení Jeruzaléma je jedním z hlavních problémů izraelsko-palestinského konfliktu.

Šéf francouzské diplomacie dnes možné přesunutí americké ambasády označil za provokaci a krok, který by měl na situaci na místě vážné následky. "Jestliže jste prezident Spojených států, nemůžete zaujímat tak neústupný a jednostranný pohled na tuto problematiku. Musíte se pokusit vytvořit podmínky pro mír," dodal Ayrault.

Británie, která měla na jednání status pozorovatele, vyjádřila naopak ke změní komuniké výhrady a dala najevo pochybnosti, že výsledek přispěje k urovnání konfliktu na Blízkém východě. Podle agentury AFP Spojené království závěrečný dokument nepodepsalo.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1