Diplomatická pře: Itálie je pobouřená, Francouzi prý zastrašovali zaměstnance kliniky pro uprchlíky | info.cz

Články odjinud

Diplomatická pře: Itálie je pobouřená, Francouzi prý zastrašovali zaměstnance kliniky pro uprchlíky

Italské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo francouzského velvyslance, aby vysvětlil, proč ozbrojená francouzská stráž vstoupila do budovy na italské straně hranice. S odvoláním na zdroj z ministerstva o tom dnes informovala agentura Reuters. V dotyčné budově provozuje nevládní organizace Rainbow4Africa kliniku, na které pomáhá migrantům. Francie uvedla, že pohraničníci měli na takový postup právo.

Nevládní organizace Rainbow4Africa informovala, že se incident odehrál v pátek večer na nádraží ve městě Bardonecchia, které leží několik kilometrů od francouzské hranice. Právě v jedné z drážních budov funguje provizorní klinika, ve které dobrovolníci pomáhají migrantům, kteří se pokoušejí překonat Alpy a dostat se do Francie. Podle starosty města se je organizace snaží přesvědčit, aby se na nebezpečnou cestu nevydávali.

Francouzští pohraničníci podle nevládní organizace přivedli v pátek večer na kliniku Nigerijce a vyzvali personál, aby provedl zkoušku jeho moči, neboť ho podezřívali, že je dealerem drog. Podle Rainbow4Africa pětice Francouzů doktory, právníky a další dobrovolníky na klinice zastrašovala.

Francouzské úřady podle agentury AP dnes uvedly, že pohraničníci měli na tento postup právo na základě dohody z roku 1990 a Paříž je ochotna celý incident Římu vysvětlit. Drogový test Nigerijce, který měl platné dokumenty i lístek na vlak do Paříže, byl podle francouzského prohlášení negativní.

Incident vyvolal na italské politické scéně značné pobouření. Řada politiků jej označila za narušení italské svrchovanosti. "To, co se stalo v Bardonecchie je závažné a ukazuje, jak málo si nás naši takzvaní přátelé váží," uvedl například Massimiliano Fedriga, jehož strana Liga (dříve Liga severu) v parlamentních volbách před měsícem získala značnou podporu. "A Evropa se diví výsledku italských voleb," reagoval expremiér Enrico Letta, podle něhož je incident dalším z řady omylů, kterých se v migrační krizi dopustily evropské státy na úkor Itálie.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud