Články odjinud

Diplomatická roztržka: Kauza kurdského politika rozvířila česko-turecké vztahy

Diplomatická roztržka: Kauza kurdského politika rozvířila česko-turecké vztahy

Turecko dnes poslalo Česku diplomatickou nótu, v níž kritizovalo propuštění kurdského politika Sáliha Muslima, který byl o víkendu zatčen v Praze na základě zatykače Interpolu vydaného na žádost Ankary. Médiím tu oznámil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Česká diplomacie v reakci na kritiku uvedla, že Česko žádné mezinárodní závazky neporušilo. 

Dnešní rozhodnutí pražského soudu neuvalit na Muslima vazbu označil ministr Mevlüt Çavuşoglu za skandální pošlapání práva. „Pro nás je Muslim terorista, vůdce teroristické sítě, tuto pravdu nic nezmění,“ citovaly ministra na svých webech mimo jiné turecké listy Vatan, Haberler nebo BirGün.

„Nejsme s tím spokojeni, poslali jsme České republice nótu,“ řekl Çavuşoglu. Diplomatický dokument podle něj odeslala do Prahy kromě jeho ministerstva zahraničí i ministerstva vnitra a spravedlnosti. Ankara podle Çavuşoglua bude Muslima nadále pronásledovat, „ať už si půjde kamkoli“, dokud nebude dopaden a dopraven do Turecka. „Nevzdáme to,“ dodal.

Çavuşoglu hovořil před zástupci tureckých médií na návštěvě v Alžírsku, kde doprovází tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Česká republika zásadně odmítá nařčení z podpory mezinárodního terorismu, uvedlo dnes ministerstvo zahraničí v reakci na diplomatickou nótu. „Rozhodnutím Městského soudu ČR neporušila žádné své mezinárodněprávní závazky, včetně těch podle Evropské úmluvy o vydávání,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. „Ministerstvo zahraničních věcí ČR v této souvislosti důrazně odmítá tvrzení, že by dnešní rozhodnutí nezávislého soudu bylo v rozporu se závazky ČR v oblasti boje proti mezinárodnímu terorismu,“ dodal Černínský palác.

O propuštění Syřana Muslima dnes rozhodl pražský městský soud. Soudce přijal slib zadrženého, že nevycestuje z Evropské unie a bude docházet k soudním jednáním. Rozhodnutí o neuvalení vazby je pravomocné, protože žádná ze stran nevyužila právo na stížnost. Turci nyní mohou do 40 dní od zadržení podat k českému ministerstvu spravedlnosti oficiální žádost o vydání, prozatím tak neučinili.

Ministerstvo zahraničí doplnilo, že pokud Turecko požádá o vydání Sáliha Muslima, budou české orgány postupovat podle českého práva a Evropské úmluvy o vydávání. „Extradiční řízení tímto soudním rozhodnutím nebylo ukončeno,“ uvedla diplomacie.

O tom, že propuštění kurdského politika by mohlo mít negativní vliv na vztahy Prahy a Ankary hovořil na pondělní tiskové konferenci turecký velvyslanec v Praze. Podobný postup Turecko uplatňuje i vůči dalším zemím, které odmítají vydat skutečné nebo domnělé odpůrce tamního režimu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud