Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dívka v Íránu protestovala proti povinnému nošení šátku. Strážník ji při zásahu zranil

Dívka v Íránu protestovala proti povinnému nošení šátku. Strážník ji při zásahu zranil

Strážník v Teheránu ve čtvrtek brutálně zakročil proti dívce, která protestovala proti povinnému nošení šátku. Způsobil jí tak zlomeninu nohy. S odkazem na svědka incidentu o tom dnes informovala agentura DPA.

Mladá Íránka vylezla na telekomunikační skřínku, sundala si šátek a přehodila ho přes klacek, aby z něj udělala vlajku. Podle neověřených výpovědí svědků neuposlechla výzvy policie, aby slezla, a strážník ji shodil, čímž jí způsobil zlomeninu.

Íránský prezident Hasan Rúhání, vyzval policii, aby incident vyšetřila. Na sociálních sítích se dnes rozpoutala vlna kritiky íránské policie, když byl zveřejněn videozáznam počínání policie.

„V jiných zemích policie občany chrání, tady v Íránu se musíte chránit před policií,“ objevilo se v jednom příspěvku na twitteru. Mnozí přitom vinili prezidenta, který stojí v čele výboru pro práva občanů, že o incidentu pouze hovoří, ale nepodnikl žádné konkrétní činy.

V Íránu zákon přikazuje dívkám od devíti let zakrývat si na veřejnosti vlasy šátkem a nosit volné oblečení. Za odhalení vlasů jim hrozí až dva měsíce vězení a pokuta v přepočtu asi 500 Kč. Ačkoliv je nošení šátku v Íránu povinné už 40 let, většina žen se zákonem nesouhlasí, poznamenala DPA. Nejnovější protesty proti nošení šátků začaly koncem loňského roku. Nejméně 30 žen bylo v souvislosti s nimi zadrženo či zatčeno.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1