Do Afghánistánu míří tři tisíce nových vojáků NATO. O návrat k bojovým operacím prý nejde | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do Afghánistánu míří tři tisíce nových vojáků NATO. O návrat k bojovým operacím prý nejde

Do Afghánistánu míří tři tisíce nových vojáků NATO. O návrat k bojovým operacím prý nejde

Severoatlantická aliance asi o 3000 mužů a žen navýší počty svých vojáků, kteří v Afghánistánu cvičí tamní bezpečnostní síly. Novinářům to před středečním a čtvrtečním jednáním ministrů obrany NATO řekl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. NATO se podle něj chce v zemi soustředit na podporu afghánských speciálních sil a také letectva.

„Nepůjde o návrat k bojovým operacím," zdůraznil Stoltenberg. Aliance své bojové operace v Afghánistánu ukončila a od roku 2014 tam v rámci své operace Rozhodná podpora (Resolute Support) pomáhá s výcvikem afghánských ozbrojených sil. Nyní je v zemi přibližně 13.000 vojáků z NATO a partnerských zemí, plán je navýšit tyto počty v příštích měsících asi na 16.000 uvedl Stoltenberg.

Podle nové americké velvyslankyně u NATO Kay Hutchinsonové by měli Američané pro navýšení v Afghánistánu poskytnout zhruba polovinu, tedy asi 1500 vojáků. "Není to zatím nějaké přesné číslo, ještě nebylo rozhodnuto, jak to přesně bude. Ale v Afghánistánu máme velkou podporu spojenců," prohlásila velvyslankyně. Zdůraznila ale také potřebu zapojit do dění v Afghánistánu sousední země, především Pákistán a Indii.

"Posledních několik týdnů bylo v Afghánistánu hodně tvrdých," připustil Stoltenberg v souvislosti s teroristickými útoky z poslední doby. Afghánské síly ale podle něj zároveň ukazují rostoucí schopnosti i odhodlání se s věcí vypořádat, například v případě dnešního útoku na televizní stanici Šamšad v Kábulu.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.