Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do bojů proti Asadovým nepřátelům se nezapojíme. Server píše o tajném jednání Íránu a Izraele

Do bojů proti Asadovým nepřátelům se nezapojíme. Server píše o tajném jednání Íránu a Izraele

Představitelé Íránu a Izraele spolu údajně minulý týden tajně jednali skrze prostředníka v Jordánsku. Oba státy se domluvily, že do očekávaných bojů na jihu Sýrie nebudou zasahovat. Informaci s odkazem na nejmenovaný zdroj dnes přinesl saúdskoarabský server Al-Iláf.

Zástupci Íránu a Izraele byli údajně ubytováni v sousedících pokojích v hotelu v Ammánu a posílali si vzkazy skrze jordánského zprostředkovatele. Jednání se mělo týkat Sýrie a zejména očekávané bitvy v provinciích Dará a Kunajtra na jihozápadě země. Írán se údajně zavázal, že jeho milice a příslušníci libanonského šíitského hnutí Hizballláh, které podporuje, se očekávaných bojů proti syrské opozici nezúčastní.

Izrael prý na oplátku slíbil, že se do bojů v blízkosti Izraelem okupovaných Golanských výšin a jordánsko-izraelské hranice nehodlá zapojit za předpokladu, že tak neučiní íránské milice ani Hizballáh.

Izraelskou stranu podle nejmenovaného zdroje velmi překvapilo, jak rychle Íránci na dohodu přistoupili.

Do vyjednávání prý byli zapojeni pověření představitelé obou států, íránský velvyslanec v Jordánsku a zástupce šéfa izraelské tajné služby.

Izraelci o svých požadavcích podle zdroje serveru Al-Iláf rovněž informovali Damašek a jeho spojence Moskvu.

720p 360p
„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení?

Nejmenovaný zdroj rovněž uvedl, že si Teherán začal uvědomovat, že izraelské nálety na íránské cíle v Sýrii způsobily velké ztráty. Írán rovněž čelí tlaku, aby se ze Sýrie stáhl. Právě proto podle zdroje souhlasil s tím, že se do bojů na jihu Sýrie nezapojí, pokud tak neučiní Izrael.

Íránský velvyslanec v Jordánsku v tiskovém prohlášení informoval, že se íránské síly do bojů na jihu Sýrie nezapojí po dohodě s Jordánci a dalšími regionálními aktéry.

Americké ministerstvo zahraničí mezitím syrskou vládu varovalo před následky údajně plánované ofenzivy na jihu země, kde má na základě dohody z loňského listopadu platit příměří. Jordánsko je v této souvislosti přesvědčené, že Rusko nedovolí vládě syrského prezidenta Bašára Asada, aby klid zbraní porušila. Uvedl to nejmenovaný jordánský představitel, kterého citovala agentura Reuters.

Syrské vládní oddíly mají nyní vůbec nejsilnější postavení od začátku sedm let trvajícího konfliktu a jihozápad země je jednou z mála oblastí, které jsou stále v rukou Asadových nepřátel. V regionu přitom platí příměří dojednané s pomocí Spojených států, Ruska a Jordánska. Spojené státy mají nyní obavy, že Asad plánuje příměří porušit s cílem získat kontrolu nad dalším územím. Podle nejmenovaného jordánského představitele to ale Moskva, Ammán a Washington nedopustí. Citovaný jordánský zdroj dodal, že všechny tři země, které za klidem zbraní stály, jsou v neustálém kontaktu.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1