Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Do bojů proti Asadovým nepřátelům se nezapojíme. Server píše o tajném jednání Íránu a Izraele

Do bojů proti Asadovým nepřátelům se nezapojíme. Server píše o tajném jednání Íránu a Izraele

Představitelé Íránu a Izraele spolu údajně minulý týden tajně jednali skrze prostředníka v Jordánsku. Oba státy se domluvily, že do očekávaných bojů na jihu Sýrie nebudou zasahovat. Informaci s odkazem na nejmenovaný zdroj dnes přinesl saúdskoarabský server Al-Iláf.

Zástupci Íránu a Izraele byli údajně ubytováni v sousedících pokojích v hotelu v Ammánu a posílali si vzkazy skrze jordánského zprostředkovatele. Jednání se mělo týkat Sýrie a zejména očekávané bitvy v provinciích Dará a Kunajtra na jihozápadě země. Írán se údajně zavázal, že jeho milice a příslušníci libanonského šíitského hnutí Hizballláh, které podporuje, se očekávaných bojů proti syrské opozici nezúčastní.

Izrael prý na oplátku slíbil, že se do bojů v blízkosti Izraelem okupovaných Golanských výšin a jordánsko-izraelské hranice nehodlá zapojit za předpokladu, že tak neučiní íránské milice ani Hizballáh.

Izraelskou stranu podle nejmenovaného zdroje velmi překvapilo, jak rychle Íránci na dohodu přistoupili.

Do vyjednávání prý byli zapojeni pověření představitelé obou států, íránský velvyslanec v Jordánsku a zástupce šéfa izraelské tajné služby.

Izraelci o svých požadavcích podle zdroje serveru Al-Iláf rovněž informovali Damašek a jeho spojence Moskvu.

720p 360p
„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení?

Nejmenovaný zdroj rovněž uvedl, že si Teherán začal uvědomovat, že izraelské nálety na íránské cíle v Sýrii způsobily velké ztráty. Írán rovněž čelí tlaku, aby se ze Sýrie stáhl. Právě proto podle zdroje souhlasil s tím, že se do bojů na jihu Sýrie nezapojí, pokud tak neučiní Izrael.

Íránský velvyslanec v Jordánsku v tiskovém prohlášení informoval, že se íránské síly do bojů na jihu Sýrie nezapojí po dohodě s Jordánci a dalšími regionálními aktéry.

Americké ministerstvo zahraničí mezitím syrskou vládu varovalo před následky údajně plánované ofenzivy na jihu země, kde má na základě dohody z loňského listopadu platit příměří. Jordánsko je v této souvislosti přesvědčené, že Rusko nedovolí vládě syrského prezidenta Bašára Asada, aby klid zbraní porušila. Uvedl to nejmenovaný jordánský představitel, kterého citovala agentura Reuters.

Syrské vládní oddíly mají nyní vůbec nejsilnější postavení od začátku sedm let trvajícího konfliktu a jihozápad země je jednou z mála oblastí, které jsou stále v rukou Asadových nepřátel. V regionu přitom platí příměří dojednané s pomocí Spojených států, Ruska a Jordánska. Spojené státy mají nyní obavy, že Asad plánuje příměří porušit s cílem získat kontrolu nad dalším územím. Podle nejmenovaného jordánského představitele to ale Moskva, Ammán a Washington nedopustí. Citovaný jordánský zdroj dodal, že všechny tři země, které za klidem zbraní stály, jsou v neustálém kontaktu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1