Do bojů proti Asadovým nepřátelům se nezapojíme. Server píše o tajném jednání Íránu a Izraele | info.cz

Články odjinud

Do bojů proti Asadovým nepřátelům se nezapojíme. Server píše o tajném jednání Íránu a Izraele

Představitelé Íránu a Izraele spolu údajně minulý týden tajně jednali skrze prostředníka v Jordánsku. Oba státy se domluvily, že do očekávaných bojů na jihu Sýrie nebudou zasahovat. Informaci s odkazem na nejmenovaný zdroj dnes přinesl saúdskoarabský server Al-Iláf.

Zástupci Íránu a Izraele byli údajně ubytováni v sousedících pokojích v hotelu v Ammánu a posílali si vzkazy skrze jordánského zprostředkovatele. Jednání se mělo týkat Sýrie a zejména očekávané bitvy v provinciích Dará a Kunajtra na jihozápadě země. Írán se údajně zavázal, že jeho milice a příslušníci libanonského šíitského hnutí Hizballláh, které podporuje, se očekávaných bojů proti syrské opozici nezúčastní.

Izrael prý na oplátku slíbil, že se do bojů v blízkosti Izraelem okupovaných Golanských výšin a jordánsko-izraelské hranice nehodlá zapojit za předpokladu, že tak neučiní íránské milice ani Hizballáh.

Izraelskou stranu podle nejmenovaného zdroje velmi překvapilo, jak rychle Íránci na dohodu přistoupili.

Do vyjednávání prý byli zapojeni pověření představitelé obou států, íránský velvyslanec v Jordánsku a zástupce šéfa izraelské tajné služby.

Izraelci o svých požadavcích podle zdroje serveru Al-Iláf rovněž informovali Damašek a jeho spojence Moskvu.

„Smrt Americe!“ Na Blízkém východě to vře, spustí pád íránské dohody jaderné zbrojení? autor: INFO.CZ

Nejmenovaný zdroj rovněž uvedl, že si Teherán začal uvědomovat, že izraelské nálety na íránské cíle v Sýrii způsobily velké ztráty. Írán rovněž čelí tlaku, aby se ze Sýrie stáhl. Právě proto podle zdroje souhlasil s tím, že se do bojů na jihu Sýrie nezapojí, pokud tak neučiní Izrael.

Íránský velvyslanec v Jordánsku v tiskovém prohlášení informoval, že se íránské síly do bojů na jihu Sýrie nezapojí po dohodě s Jordánci a dalšími regionálními aktéry.

Americké ministerstvo zahraničí mezitím syrskou vládu varovalo před následky údajně plánované ofenzivy na jihu země, kde má na základě dohody z loňského listopadu platit příměří. Jordánsko je v této souvislosti přesvědčené, že Rusko nedovolí vládě syrského prezidenta Bašára Asada, aby klid zbraní porušila. Uvedl to nejmenovaný jordánský představitel, kterého citovala agentura Reuters.

Syrské vládní oddíly mají nyní vůbec nejsilnější postavení od začátku sedm let trvajícího konfliktu a jihozápad země je jednou z mála oblastí, které jsou stále v rukou Asadových nepřátel. V regionu přitom platí příměří dojednané s pomocí Spojených států, Ruska a Jordánska. Spojené státy mají nyní obavy, že Asad plánuje příměří porušit s cílem získat kontrolu nad dalším územím. Podle nejmenovaného jordánského představitele to ale Moskva, Ammán a Washington nedopustí. Citovaný jordánský zdroj dodal, že všechny tři země, které za klidem zbraní stály, jsou v neustálém kontaktu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud